Zdjęcie poglądowe

Zakaz wstępu do lasu

Dyrekcja Lasów Państwowych na bazie zaleceń dotyczących epidemii koronawirusa, wydała tymczasowy zakaz poruszania się na obszarach leśnych.

Od 3 do 11 kwietnia włącznie, Lasy Państwowe wprowadziły tymczasowy zakaz wstępu do lasu. Decyzja zapadła w wyniku ogłoszonych przez Ministerstwo Środowiska, zaleceń w kwestii swobody poruszania się w dobie koronawirusa SARS-CoV-2. Oficjalny komunikat mówi, iż „w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii oraz dyspozycją Premiera RP” nakłada się kolejne obostrzenia w kraju. Zamknięte pozostają również Parki Narodowe. W terenie będzie prowadzona kontrola, a straż ma prawo egzekwowania nakazów i wystawienia mandatu do kwoty 500 zł. Podstawę działań stanowi art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r., o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i w związku z § 17 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020, w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Ministerstwo Środowiska podkreśla, iż w ostatnich dniach pomimo licznych apeli, zaobserwowano wzmożony ruch na ogólnie dostępnych leśnych i parkowych ścieżkach. Ludzie wykorzystywali czas izolacji na towarzyskie spotkania, czy pikniki m.in. na terenie Lasów Państwowych. Rzecznik informuje, że stosowne komunikaty znajdują się w charakterystycznych miejscach wejść na teren lasów. Są to wiaty, parkingi, szlabany itp. Aktualności przekazują również media społecznościowe nadleśnictw i parków narodowych. Tymczasowy zakaz został wydany w nadziei na ustabilizowanie się sytuacji i braku konieczności przedłużenia decyzji.

Jedyna grupa, której nie dotyczą obostrzenia, to myśliwi. 1 kwietnia rząd zwiększył listę wyjść pierwszej potrzeby, na której znalazła się konieczność do leśnych polowań. W sprawie lasów miejskich, podległych samorządom, decyzję o ewentualnym zamknięciu podejmuje prezydent, burmistrz bądź starosta.

data publikacji artykułu: 2020-04-04
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.