Zdjęcie poglądowe

Zakaz wynajmu noclegów w Tatrach

W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa, na Podhalu obowiązuje zakaz udostępniania miejsc noclegowych dla turystów.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca br. wprowadzono czasowe ograniczenia w funkcjonowaniu określonych instytucji i zakładów pracy. Kwestia dotyczy m.in. prowadzenia obiektów noclegowo – turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (ujętych w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 55.20). W wyniku nowych ustaleń żaden ośrodek nie ma prawa przyjmować rezerwacji, a tym bardziej gości. Turyści, którzy znajdowali się w trakcie wypoczynku, powinni zostać poproszeni o wcześniejszy wyjazd, przy jednoczesnym zwrocie pieniędzy za niewykorzystane dni.

Polska Klasyfikacja Działalności 55.20 obejmuje obiekty noclegowe turystyczne i krótkotrwałego zakwaterowania. Podklasa dotyczy zapewnienia noclegu w cyklu dziennym lub tygodniowym, w specjalnie wydzielonych i umeblowanych pokojach, czy pomieszczeniach umożliwiających mieszkanie. W tym włączone jest przygotowywanie posiłków lub warunki do gotowania w wyposażonym aneksie/kuchni. Mogą to być pokoje, apartamenty, czy mieszkania w budynkach wielopiętrowych lub zespołach budynków, domki letniskowe i kempingowe. Obsługa zapewnia minimalne usługi towarzyszące zakwaterowaniu. PKD 55.20 obejmuje ośrodki kolonijne, wczasowe, czy szkoleniowo - wypoczynkowe oraz pozostałe obiekty wypoczynku wakacyjnego np. domy wycieczkowe. To również kwatery dla gości i bungalowy, domki, chaty bez obsługi, gospodarstwa wiejskie (agroturystyka), schroniska młodzieżowe i górskie. PKD 55.20 nie zapewnia umeblowanych miejsc krótkotrwałego zakwaterowania z codziennym sprzątaniem, słaniem łóżek, podawaniem posiłków i napojów do bezpośredniej konsumpcji, sklasyfikowanego jako 55.10.Z. Nie dotyczy też ulokowania w domach, mieszkaniach lub apartamentach z umeblowaniem w celu dłuższego pobytu, zwykle w miesięcznym lub rocznym cyklu, ujętego w odpowiednich podklasach działu 68.

Wprowadzenie stanu zagrożenia koronawirusem w Polsce, to obostrzenia dla wszystkich najemców i wynajmujących w branży turystycznej. Tatrzańska Izba Gospodarcza podkreśla, iż kwarantanna jest jedyną słuszną drogą do powstrzymania dalszego rozwoju epidemii w kraju. Zakaz wynajmu dotyczy wszystkich od 14 marca, aż do odwołania. Wszelkie kwatery, które udostępniają możliwość noclegu w Tatrach, działają nielegalnie.

data publikacji artykułu: 2020-03-16
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.