Zdjęcie poglądowe

Zakopane w śniegu

Wiosna przywitała mieszkańców Podhala obfitymi opadami śniegu i mroźną aurą. W Zakopanem spadło 30 cm świeżego puchu.

Zaledwie przed chwilą kilka słonecznych i ciepłych dni zwiastowało szybkie nadejście wiosny. Stare porzekadło „w marcu jak w garncu” kolejnym razem potwierdziły intensywne zmiany pogodowe. Obfity śnieg w Tatrach i na Podhalu zaczął padać już w niedzielę. Aktualnie w Zakopanem leży ponad 30 cm świeżego puchu i wciąż go przybywa. Kasprowy Wierch również zyskał dodatkową warstwę 12 cm, co daje okrągłą sumę 160 cm. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed dalszymi opadami, w Zakopanem ustaną w nocy z poniedziałku na wtorek. Prawdziwa zima nie zamierza szybko opuścić górali.

Dziś rano odnotowano wyjątkowo niskie temperatury na szczytach Tatr, w tym -20 stopni na Łomnicy, -17 na Rysach. W mieście oscyluje przy granicy -5 stopni. Warunki w górach są wyjątkowo trudne, wieje silny i porywisty wiatr – ok. 90 km/h. Obowiązuje 2 stopień zagrożenia lawinowego. Synoptycy przewidują, iż temperatura powinna wzrosnąć w drugiej połowie tygodnia. Ze względu na zagrożenie rozprzestrzenianiem się koronawirusa w kraju, teren Tatrzańskiego Parku Narodowego nadal pozostaje zamknięty. Nieczynne są do odwołania wszystkie szlaki turystyczne. Również stacje narciarskie zakończyły sezon przed czasem. TPN i TOPR apelują zarówno do turystów, jak i mieszkańców powiatu o przestrzeganie zakazów i pozostanie w domach.

data publikacji artykułu: 2020-03-23
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.