Karkonosze Rafał Woźny

Zamknięta Droga Przyjaźni Polsko – Czeskiej

Zakaz poruszania się szlakiem grzbietowym na odcinku od Mokrej Przełęczy przez Śnieżkę aż do Przełęczy Okraj.

Karkonoski Park Narodowy oraz Krkonošský Národní Park zamknęły polsko – czeski szlak grzbietowy w Karkonoszach. Kroki zostały podjęte w następstwie ogłoszenia zagrożenia koronawirusem oraz ograniczeń w przekraczaniu granic państwowych. Na aktualnie dostępnych przejściach wznowiono kontrolę graniczną.

Obowiązuje również zakaz wejścia na karkonoską królową – Śnieżkę. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Horská Služba ČR, apelują do wszystkich wędrowców o wstrzymanie zarówno turystyki pieszej, jak i narciarskiej. Obecnie panujące warunki w wyższych partiach gór są bardzo trudne. Istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia lawin, szlaki są oblodzone, a schroniska zamknięte. Służby przestrzegają i jednocześnie proszą o nienarażanie bez potrzeby zdrowia ratowników i pozostałych funkcjonariuszy uczestniczących w akcjach.

Droga Przyjaźni Polsko – Czeskiej przebiega czerwonym szlakiem, wijąc się na przemian po obu stronach granicy. Aktualnie poruszanie się tą długą na ponad 27km drogą jest nielegalne. Szlak rozpoczyna swój bieg już na Szrenicy, ciągnie się wzdłuż Śnieżnych Kotłów przez Czarną Przełęcz, Śląskie Kamienie, Przełęcz Karkonoską, Słonecznik, Schronisko Dom Śląski, Śnieżkę, Czarną Kopę, Przełęcz Sowią do Przełęczy Okraj. Odcinek od Szrenicy do Domu Śląskiego pokrywa się z Głównym Szlakiem Sudeckim. Przed wejściem krajów do strefy Schengen (2007r.), na Drodze Przyjaźni istniały turystyczne przejścia graniczne (piesze, rowerowe i narciarskie).

data publikacji artykułu: 2020-03-16
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

1 Komentarz

  • Piękna fota!

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.