Zdjęcie poglądowe

Zamknięta granica Słowacji

Koronawirus przyczynił się do ogłoszenia stanu wyjątkowego na Słowacji. Tatry Słowackie niedostępne dla turystów.

Wcześniejsze kontrole sanitarne wprowadzone na polsko – słowackich przejściach, okazały się zaledwie prologiem do całkowitego zamknięcia granic. Najbliższe dwa tygodnie oznaczają bezapelacyjny brak wstępu dla cudzoziemców, na teren Słowacji. Wyłącznie słowaccy obywatele i osoby o stałym meldunku będą mogły swobodnie wejść/wjechać na obszar swego kraju. Stan wyjątkowy trwa od wczoraj, tj. 12 marca i nie ma pewności czy nie przekroczy 14 planowych dni.

Południowi sąsiedzi poddają obowiązkowej kwarantannie każdego obywatela Słowacji, który wrócił z podróży do Włoch, Chin, Iranu, czy Korei Północnej. Dwutygodniowa izolacja obejmuje zarówno podróżnika, jak i jego gospodarstwo domowe. Każdorazowe naruszenie przepisów będzie karane wysoką grzywną w kwocie 1650 EUR.

Od dziś, zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Zdrowia nieczynne jest słowackie Schronisko pod Szarotką w Tatrach Bielskich. Położony w Dolinie do Siedmiu Źródeł, na wysokości 1290 m n.p.m. budynek powstał w 1932 roku. Początkowo prywatna posesja, po 13 latach została udostępniona turystom. W późniejszym okresie działała tam stacja badawcza pod rządami Tatranský Národný Park. W 1997 r. przekazany we władanie miastu Biała Spiska, obiekt odzyskał miano schroniska.

Od wczoraj nie działa również Muzeum TANAP, czyli słowackiego odpowiednika TPN w Tatrzańskiej Łomnicy. Według informacji, kompleks pozostanie zamknięty do 22 marca.

data publikacji artykułu: 2020-03-13
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.