Zdjęcie poglądowe

Zawody tatrzańskich tragarzy

Siły i wytrzymałości można im pozazdrościć. W sobotę na Słowacji odbędzie się Memoriał Juraja Petranskiego, czyli zawody tatrzańskich tragarzy.

W polskich Tatrach tragarzy nie spotkamy, za to po słowackiej stronie jest ich całkiem sporo. Zadaniem tak zwanych nosiczów jest dostarczanie zaopatrzenia, na przykład jedzenia i wody, do wysoko położonych schronisk, do których nie ma dojazdu. Górscy tragarze dźwigają średnio 70 kilogramów, a w najbliższą sobotę staną do rywalizacji ze 100-kilogramowym ładunkiem na plecach.

Zawody rozpoczną się 25 maja o 10:45. Nosicze pokonają trasę Hrebienok-Schronisko Zamkowskiego i będą musieli to zrobić w jak najkrótszym czasie. Memoriał został zorganizowany już po raz 18-sty. Ma upamiętniać Juraja Petranskiego-słowackiego tragarza, który prawie 20 lat temu, podczas wnoszenia ładunku do Chaty Teryego, zginął przysypany przez lawinę.

Obecnie tatrzańscy tragarze noszą zaopatrzenie do: Schroniska pod Rysami, Schroniska Teryego, Schroniska Zbójnickiego i Schroniska Zamkowskiego. Tradycja nosiczów została wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturowego Słowacji.fot: Jerzy Opioła - wikipedia

data publikacji artykułu: 2019-05-22
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.