Zdjęcie poglądowe

Zostań ratownikiem górskim!

Lubisz góry, umiesz jeździć na nartach i chcesz ratować ludzkie życie? Dołącz do Grupy Podhalańskiej GOPR. Ratownicy zapraszają w swoje szeregi.

23 lutego o 8:00 przy dyżurce ratowników na Długiej Polanie w Nowym Targu rozpocznie się egzamin na kandydata GOPR. Natomiast wcześniej, bo już 9 lutego, odbędą się spotkania informacyjne na temat egzaminu. Początek o 17:00 w dyżurkach GOPR w Szczawnicy, Rabce-Zdroju i na Długiej Polanie.

Aby przystąpić do egzaminu trzeba mieć skończone 18 lat, posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do bycia ratownikiem oraz mieć niezbędny sprzęt do poruszania się zimą w górach.

Egzamin będzie się składał z trzech części. Pierwsza to część kondycyjna, czyli wyjście na czas z Długiej Polany zielonym szlakiem na Turbacz. Druga to część narciarska, podczas której kandydaci będą musieli zjechać na nartach z Turbacza na Długą Polanę oraz wykonać hamowanie pługiem do zatrzymania i ześlizg boczny. Ostatnia, trzecia część egzaminu, to sprawdzenie wiedzy teoretycznej, czyli szczegółowa znajomość terenu działania Grupy Podhalańskiej oraz ogólna znajomość polskich gór.

Po pozytywnym zaliczeniu tych trzech części, trzeba będzie dostarczyć dokumenty, m.in. podanie o przyjęcie, do siedziby Grupy Podhalańskiej GOPR w Rabce Zdroju. A potem odbyć trwający co najmniej dwa lata staż kandydacki oraz szereg szkoleń zakończonych kursem pierwszego stopnia i egzaminem.


data publikacji artykułu: 2019-02-07
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.