Zdjęcie poglądowe

Jakie góry wybrać na pierwszą wyprawę?

Karkonosze, Beskid Śląski, a może Tatry? Początkujący turyści często zadają sobie pytanie, jakie góry wybrać na pierwszą wyprawę. Powinno być to miejsce, w którym spokojnie i bezpiecznie będzie można sprawdzić swoją kondycję oraz nauczyć się podstaw chodzenia po górach.



Zdarza się, że początkujący turyści lekceważą góry i nie mają do nich szacunku. Nieodpowiednio ubrani i nieprzygotowani do wędrówki oraz bez doświadczenia, wybierają się na trudne, wymagające szlaki. Dlaczego? Bo kolega tam był! A potem GOPR lub TOPR mają mnóstwo pracy.

Szlaki górskie dla początkujących

Wiadomo, że dobrej kondycji do chodzenia po górach oraz doświadczenia, nikt nie ma od razu. Dlatego, na początek powinno się wybierać niższe góry z łatwiejszymi szlakami. Nie mając wprawy, lepiej zrezygnować z wejścia na Rysy czy przejścia Orlą Percią w Tatrach. Jeśli ma to już być najwyższe pasmo Karpat, to najlepiej ograniczyć się do wędrówek dolinami.

Przed wyjściem w góry, warto zapoznać się ze skalą trudności szlaku. Takich informacji udzielą wam na pewno pracownicy informacji turystycznej. Trasa powinna być nie tylko dość łatwa, ale także nie za długa, około 3-4 godzin marszu. Pamiętajmy o odpoczynku, nawadnianiu organizmu i wysokokalorycznych przekąskach. Ważna jest również pogoda i pora roku. Dla początkujących i nieprzygotowanych do zimowych warunków, nawet stosunkowo niskie góry, mogą stać się nie do przejścia. Na przykład oblodzone podejścia i zejścia czy większy śnieg. Dlatego odradza się pierwszych wędrówek górskich zimą. Lepiej wybrać inną porę roku. Ideałem jest sytuacja, gdy w grupie w której wędrujemy, jest ktoś ze sporym doświadczeniem górskim. Może on służyć radą i pomocą na szlaku.

Pasma górskie na początek przygody na szlaku

Ograniczając się tylko do terenu Polski można polecić:

Góry Świętokrzyskie

w Sudetach:

  • Góry Kaczawskie
  • Rudawy Janowickie
  • Góry Sowie
  • Góry Bardzkie
  • Góry Stołowe
  • Góry Opawskie
  • Masyw Ślęży

w Karpatach

  • Beskid Mały
  • Beskid Makowski
  • Beskid Niski


Są to stosunkowo niewysokie pasma górskie, które w optymalnych warunkach pogodowych i przy przeciętnej kondycji turysty, nie powinny sprawić większych trudności. Należy jednak pamiętać, że nawet niskie góry przy nagle zmieniającej się aurze, mogą być niebezpieczne!


Od jakich gór zacząć?

Każdy z nas ma jakieś zainteresowania, plany i marzenia. Dlatego, przygodę z górami, najlepiej jest zacząć od miejsc i obiektów, które zaciekawią i zachwycą. Jeśli kogoś fascynują na przykład formacje skalne o niezwykłych kształtach, niech wybierze Góry Stołowe, a kto lubi tajemnice II wojny światowej, odnajdzie się w Górach Sowich. Miłe wspomnienia z pierwszej wycieczki zachęcą do następnej. A potem przyjdzie ochota porównania danego pasma górskiego z innym.

W miarę upływu czasu, każdy na pewno nabierze kondycji i doświadczenia. Wtedy przyjdzie kolej na Karkonosze czy Beskid Żywiecki, aż wreszcie nadejdzie pora na wymagające tatrzańskie szczyty.

data publikacji artykułu: 2019-03-03
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

Piotr Słupczyński

Turysta z zamiłowania, przewodnik z zawodu. Kocha góry i wszystko, co związane z górami.


0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.