Zdjęcie poglądowe

Co oznaczają stopnie lawinowe

Góry są nieprzewidywalne, a przez to mogą być niebezpieczne. Zwłaszcza dla osób, które planując wędrówkę, nie wezmą pod uwagę aktualnych warunków panujących na szlakach. Przed wyruszeniem na trasę trzeba sprawdzić nie tylko temperaturę i prognozę pogody, ale przede wszystkim stopień zagrożenia lawinowego.

Wielu turystom wydaje się, że pierwszy, czyli niski stopień zagrożenia lawinowego, nie jest groźny. To błąd, bo w górach, zwłaszcza zimą niebezpiecznie jest cały czas. Podczas przygotowywania komunikatów lawinowych, pod uwagę bierze się między innymi stabilność pokrywy śnieżnej oraz prawdopodobieństwo samoczynnego i mechanicznego zejścia lawiny.

Stopnie zagrożenia lawinowego przedstawia się w pięciostopniowej skali:

I stopień zagrożenia lawinowego (niski)

Dobre, bezpieczne warunki do wędrówek i narciarstwa. Pokrywa śnieżna jest stabilna i dobrze związana. Brak opadów przez dłuższy czas. Zejście lawiny jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym na pokrywę (np. grupa narciarzy) na bardzo stromych stokach. Możliwe jest przemieszczanie śniegu (zsuw) z minimalnym ryzykiem zasypania lub małe lawiny, które osiągają koniec stoku.

II stopień zagrożenia lawinowego (umiarkowany)

Warunki częściowo niekorzystne. Poruszanie się wymaga doświadczenia oraz umiejętności wyboru odpowiedniej trasy i oceny zagrożenia. Na stromych stokach pokrywa śnieżna jest średnio związana, a na pozostałych dobrze. Nie ma raczej zagrożenia schodzenia samorzutnie dużych lawin. Wyzwolenie lawiny jest przede wszystkim możliwe na stromych stokach.

III stopień zagrożenia lawinowego (znaczny)

Warunki niekorzystne w znacznym stopniu. Trzeba unikać stromych stoków, pokrywa śnieżna jest na nich umiarkowanie lub słabo związana. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oceny lawinowej sytuacji. Istnieje możliwość samorzutnego schodzenia średnich, czasem również dużych lawin. Zaleca się korzystanie z usług przewodnika.

IV stopień zagrożenia lawinowego (wysoki)

Wysokie zagrożenie lawinowe. Pokrywa śnieżna na większości stromych stoków jest słabo związana. Poruszanie się zalecane tylko w granicach średnio stromych stoków, a wszelkie wyjścia w teren wysokogórski stanowczo odradzane. Średnie i duże lawiny mogą schodzić samoistnie. Osobom niedoświadczonym zaleca się rezygnację z wyjścia w góry.

V stopień zagrożenia lawinowego (bardzo wysoki)

Bardzo duże zagrożenie lawinowe. Poruszanie się w terenie jest najczęściej niemożliwe. Duże lawiny mogą schodzić samoistnie. Pokrywa śnieżna na wszystkich stokach jest słabo związana i niestabilna. Zaleca się rezygnację z wszelkich wyjść w góry i przebywanie na terenach nie objętych zagrożeniem lawinowym.

data publikacji artykułu: 2019-01-16
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.