Zdjęcie poglądowe

Niebezpieczeństwa gór

Pozwalają na kontakt z naturą, są piękne i dają wyciszenie, ale wymagają pokory. Wybierając się na wędrówkę po górach, pamiętajcie, że mogą być one bardzo niebezpieczne. I to nie tylko te wysokie, ale również niższe pasma.

Zagrożeniem może być na przykład teren po którym się poruszacie. Możliwe są spadające kamienie, upadki z wysokości, strome zbocza na które trudno wejść oraz oczywiście lawiny. Groźne jest również oblodzenie, grube zaspy śniegu oraz szreń łamliwa, czyli znajdująca się na wierzchu twarda warstwa śniegu. Bez odpowiedniego sprzętu, rakiet śnieżnych czy nart, poruszanie się może być znacznie utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe.

Kolejna kwestia to pogoda. W górach potrafi się ona zmieniać z godziny na godzinę. Groźne są burze, mgły, silny wiatr oraz opady deszczu i śniegu. To wszystko utrudnia poruszanie się i orientację w terenie. Dodatkowo, zimą wiatr tworzy zawieje i zamiecie i zwiększa ryzyko lawiny. Ważna jest również temperatura. Zbyt niska skutkuje utratą ciepła, wychłodzeniem i odmrożeniami, a zbyt wysoka grozi przegrzaniem.

Największe jednak niebezpieczeństwa tworzy sam człowiek. Człowiek, który nie ma odpowiedniej kondycji, przecenia swoje siły i wychodzi w góry bez przygotowania, niezbędnego sprzętu i zapasu odzieży na zmianę. W wyniku braku doświadczenia, w kryzysowej sytuacji, raczej nie będzie umiał podjąć dobrych decyzji. Dlatego tak ważne jest aby na górskie wyprawy być przygotowanym, a jeśli nie do końca jesteście-skorzystajcie z usług profesjonalnego przewodnika. Zadba on o to aby wszyscy uczestnicy bezpiecznie dotarli do celu, jak i wrócili z powrotem.

Groźne i niebezpieczne mogą być nie tylko góry wysokie, ale również niższe pasma. Nie wolno ich bagatelizować! A tak się niestety często zdarza. Ludzie są przekonani, że w Karkonoszach czy Górach Izerskich nie ma zbyt wielu zagrożeń. To błędne myślenie i warto to sobie jak najszybciej uzmysłowić. Karkonosze mają bardzo surowy klimat, a pogoda potrafi się w nich zmieniać z minuty na minutę. Podobnie w Górach Izerskich, gdzie nawet wiosną istnieje ryzyko zamarznięcia. Bądźmy więc przygotowani na naprawdę zmienne warunki i nie porywajmy się z motyką na księżyc. Szanujmy góry, a one na pewno odpłacą nam się tym, co mają najlepsze.

data publikacji artykułu: 2019-01-16
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

Polecane


0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.