Zdjęcie poglądowe

Nocowanie pod namiotem - wszystko, co musisz wiedzieć

Marzy wam się wypad z dala od miejskiego hałasu i zatłoczonych schronisk? Wybierzcie się pod namiot! To idealna propozycja dla miłośników ciszy, spokoju i kontaktu z naturą. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszędzie można biwakować.

Polskie przepisy regulują kwestie dotyczące rozbijania namiotu w terenie. Jest to zabronione w rezerwatach przyrody i parkach narodowych. Wyjątek stanowią miejsca wyznaczone przez dyrektora parku narodowego lub-w przypadku rezerwatów-przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Jeśli chodzi o lasy, przede wszystkim należy sprawdzić do kogo należy obszar, na którym planujemy biwakować. Najczęściej te tereny są własnością prywatną lub gminną. Jeśli las jest w rękach prywatnych, trzeba posiadać zgodę właściciela. W sytuacji, gdy należy do gminy, należy udać się do odpowiedniego nadleśnictwa. Można wtedy uzyskać informacje o miejscach przeznaczonych do rozbicia namiotu (najczęściej są one bezpłatne) oraz inne praktyczne rady, dotyczące np. miejsc na ognisko oraz punktów pozyskania drewna opałowego.

Całkowity zakaz rozbijania namiotów dotyczy plaż, wydm i klifów. Tereny te należą do odpowiednich urzędów morskich. Ewentualnie można zgłosić się do właściwych instytucji z pytaniem o możliwość odpłatnego pozwolenia na biwakowanie. Bez zezwolenia, samowolne działanie najprawdopodobniej skończy się mandatem.

Sytuacja dotycząca rozbijania namiotów „na dziko” wygląda różnie w każdym państwie europejskim. Najbardziej przyjazne biwakowiczom są kraje skandynawskie: Norwegia, Szwecja i Finlandia. Obowiązuje tam zasada „Allemansratten” - „prawo wszystkich ludzi” do kontaktu z naturą. Można biwakować minimum 150 metrów od zabudowań, na ziemi nieuprawnej i nie dłużej niż dwa dni. Inne kraje posiadające liberalne prawo dla wielbicieli wakacji pod namiotem to Estonia, Litwa i Łotwa. Najbardziej restrykcyjne przepisy odnośnie rozbijania namiotów obowiązują w Szwajcarii, Słowenii, Holandii, Belgii i Luksemburgu. Za biwakowiczami w terenie nie przepadają też Niemcy i Włochy.

Wybierając miejsce do spania "pod chmurką", warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy dbać o miejsce pobytu i nie zaśmiecać zielonych terenów. Jeśli znajdziemy odpadki po innych obozowiczach, należy je uprzątnąć. Dzięki takiemu postępowaniu nie narazimy się na zarzuty zaśmiecania danego miejsca.


Nocowanie pod namiotem - wszystko, co musisz wiedzieć
Nocowanie pod namiotem - wszystko, co musisz wiedzieć

Praktyczne informacje

Jeśli Twój namiot posiada przedsionek, to jedzenie i przybory kuchenne, powinieneś trzymać właśnie w nim. Ze względu na zwierzęta i owady, które mogą chcieć wprosić się na posiłek, najlepiej gdy jedzenie jest szczelnie zamknięte.

Temperatura w namiocie jest dużo niższa o 4 nad ranem, a wyższa rano. Dlatego dobrze jest mieć pod ręką dodatkowe okrycie lub ubranie. Jeśli zmarzniesz, będziesz mógł szybko się ogrzać.

Większość namiotów posiada w środku kieszenie – postaraj się w nich ułożyć te rzeczy, które mogą Ci być potrzebne w nocy.

Warto się zaopatrzyć w światło chemiczne – świetlik (ang. glow stick, lightstick). Jest to lekkie, niedrogie i działające kilka godzin źródło słabego światła, które nie przeszkadza spać, a w razie potrzeby, pomoże w nocy zorientować się gdzie leżą potrzebne rzeczy.

W ciągu dnia wietrz namiot, ale pamiętaj aby moskitiery były zawsze zamknięte. Dzięki temu nie wpuścisz do środka komarów i innych drobnych owadów, które mogą się zaszyć w namiocie i w nocy skutecznie uprzykrzyć sen.

Nigdy nie gotuj w namiocie.

O czym jeszcze warto pamiętać, aby spało nam się bezpiecznie i wygodnie?

  • Nie rozbijaj namiotu pod dużym, samotnym drzewem
  • Teren powinien być płaski, by nie wysuwać się z namiotu
  • Przed rozbiciem namiotu sprawdź czy nie przechodzą w tym miejscu mrówki
  • Pozbieraj wszystkie szyszki i kamienie z miejsca na którym postawisz namiot
  • Dobrze jest wybrać namiot w kolorze zlewającym się z otoczeniem
  • Jeśli w pobliżu są inne namioty - zachowaj rozsądny dystans - chrapanie sąsiada może być uciążliwe
  • Jeśli w pobliżu jest ognisko - zachowaj bezpieczny odstęp kilku metrów.
  • Nie rozrzucaj resztek jedzenia - znajdą się na nie amatorzy, od mrówek do dzikich zwierząt.
  • Jedzenie szczelnie zamykaj w pojemnikach
  • Jeśli istnieje taka możliwość, to zaleca się poszukać miejsca z dostępem do wody.
  • Namiot przed ponownym spakowaniem powinien być suchy (również pod spodem)




data publikacji artykułu: 2019-06-07
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.