Marzą ci się bajkowe, zimowe widoki, ale nie wiesz jak przygotować się do wędrówki po ośnieżonych szlakach? Mamy dla ciebie garść porad. Podpowiemy ci jak zacząć, co sprawdzić i o czym trzeba pamiętać.

Wiadomo, że zimowe wycieczki po górach są bardziej wymagające niż wiosenne czy letnie. Wymagają odpowiedniego przygotowania, kondycji, sprzętu i ubioru. Jedną z najważniejszych rzeczy jest jednak zdrowy rozsądek, czyli mierzenie sił na zamiary i nie lekceważenie-na zasadzie „jakoś to będzie”- komunikatów pogodowych i ostrzeżeń lawinowych.

Kondycja

Przed wyruszeniem na górską wędrówkę, trzeba przygotować się kondycyjnie. Zimą zdecydowanie trudniej pokonuje się szlaki. Chodzenie po zaśnieżonych trasach angażuje więcej mięśni, a lód utrudnia stawianie kroków. W efekcie organizm szybciej się męczy. Dlatego najlepiej kilka miesięcy wcześniej ćwiczyć swoją siłę i wytrzymałość. Polecane są biegi, siłownia, pływanie i długie wędrówki.

Ubiór i wyposażenie

Podstawą są ciepłe, nieprzemakalne buty oraz grube skarpety. Do tego ciepła bluza lub polar, spodnie, oddychająca kurtka z kapturem i bielizna termoaktywna. Trzeba też mieć nieprzemakalne rękawice i ciepłą czapkę. Obowiązkowo należy zabrać raczki. W plecaku warto mieć termos z gorącą herbatą i wysokoenergetyczne przekąski, które dodadzą nam energii gdy poczujemy, że opadamy z sił. Przydadzą się też rakiety i kije trekkingowe z zimowymi końcówkami, które ułatwią nam poruszanie się po szlaku i utrzymanie równowagi. Do plecaka warto również włożyć latarkę, folię termiczną oraz naładowany telefon. Pełną listę potrzebnego wyposażenia można znaleźć w artykule: Co zabrać na zimową wędrówkę w górach a wskazówki dotyczące ubrania: Jak się ubrać na zimowy trekking w górach.

Warunki pogodowe

Przed wyruszeniem na zimową wycieczkę, koniecznie trzeba sprawdzić aktualne prognozy pogody. W górach warunki mogą się zmieniać niemal z minuty na minutę. Bardzo ważne są też ostrzeżenia lawinowe, których lepiej nie lekceważyć. To nie jest wymysł ratowników, a realne zagrożenie dla naszego zdrowia lub życia. Komunikaty pogodowe i ostrzeżenia lawinowe są na bieżąco zamieszczane i aktualizowane na stronach TOPR-u i GOPR-u. Trzeba również pamiętać, że zimą dzień jest zdecydowanie krótszy i szybko robi się ciemno. Schodzenie ze szlaku po zmroku, zwłaszcza dla początkującego wędrowca, może być bardzo niebezpieczne.

Trasa na początek

Przygodę z zimową turystyką najlepiej zacząć łagodnie-wybierać krótkie i łatwe szlaki. Będzie to też szansa na sprawdzenie swojej kondycji i zdecydowanie czy wędrowanie po górach zimą w ogóle wam się podoba. To zupełnie co innego niż wiosną czy latem, zimą trzeba się nauczyć chodzić po szlakach od nowa. Początkowo lepiej zapomnieć o zdobywaniu najwyższych szczytów, a spróbować swoich sił w niższych partiach gór i w dolinach. Warto też postawić na popularne, przetarte już przez turystów trasy. Są one łatwiejsze do pokonania i bardziej widoczne. Jest też szansa, że po drodze spotkamy innych wędrowców, a to zdecydowanie podnosi poczucie bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo

Nawet najlepiej wyposażony i przygotowany kondycyjnie turysta może się pośliznąć, upaść, stracić przytomność i narazić swoje życie na sto innych sposobów. Zimą, gdy wychłodzenie organizmu (hipotermia) ma wpływ na naszą zdolność logicznego myślenia, a w kolejnym stadium zabija po cichu, zaleca się zimowe wędrówki wyłącznie w towarzystwie osób doświadczonych w takich warunkach. Wcześniej trzeba upewnić się czy posiadają one niezbędny sprzęt i umiejętności.

Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.