Zdjęcie poglądowe

Pierwsza zimowa wędrówka

Marzą ci się bajkowe, zimowe widoki, ale nie wiesz jak przygotować się do wędrówki po ośnieżonych szlakach? Mamy dla ciebie garść porad. Podpowiemy ci jak zacząć, co sprawdzić i o czym trzeba pamiętać.

Wiadomo, że zimowe wycieczki po górach są bardziej wymagające niż wiosenne czy letnie. Wymagają odpowiedniego przygotowania, kondycji, sprzętu i ubioru. Jedną z najważniejszych rzeczy jest jednak zdrowy rozsądek, czyli mierzenie sił na zamiary i nie lekceważenie-na zasadzie „jakoś to będzie”- komunikatów pogodowych i ostrzeżeń lawinowych.

Kondycja

Przed wyruszeniem na górską wędrówkę, trzeba przygotować się kondycyjnie. Zimą zdecydowanie trudniej pokonuje się szlaki. Chodzenie po zaśnieżonych trasach angażuje więcej mięśni, a lód utrudnia stawianie kroków. W efekcie organizm szybciej się męczy. Dlatego najlepiej kilka miesięcy wcześniej ćwiczyć swoją siłę i wytrzymałość. Polecane są biegi, siłownia, pływanie i długie wędrówki.

Ubiór i wyposażenie

Podstawą są ciepłe, nieprzemakalne buty oraz grube skarpety. Do tego ciepła bluza lub polar, spodnie, oddychająca kurtka z kapturem i bielizna termoaktywna. Trzeba też mieć nieprzemakalne rękawice i ciepłą czapkę. Obowiązkowo należy zabrać raczki. W plecaku warto mieć termos z gorącą herbatą i wysokoenergetyczne przekąski, które dodadzą nam energii gdy poczujemy, że opadamy z sił. Przydadzą się też rakiety i kije trekkingowe z zimowymi końcówkami, które ułatwią nam poruszanie się po szlaku i utrzymanie równowagi. Do plecaka warto również włożyć latarkę, folię termiczną oraz naładowany telefon. Pełną listę potrzebnego wyposażenia można znaleźć w artykule: Co zabrać na zimową wędrówkę w górach a wskazówki dotyczące ubrania: Jak się ubrać na zimowy trekking w górach.

Warunki pogodowe

Przed wyruszeniem na zimową wycieczkę, koniecznie trzeba sprawdzić aktualne prognozy pogody. W górach warunki mogą się zmieniać niemal z minuty na minutę. Bardzo ważne są też ostrzeżenia lawinowe, których lepiej nie lekceważyć. To nie jest wymysł ratowników, a realne zagrożenie dla naszego zdrowia lub życia. Komunikaty pogodowe i ostrzeżenia lawinowe są na bieżąco zamieszczane i aktualizowane na stronach TOPR-u i GOPR-u. Trzeba również pamiętać, że zimą dzień jest zdecydowanie krótszy i szybko robi się ciemno. Schodzenie ze szlaku po zmroku, zwłaszcza dla początkującego wędrowca, może być bardzo niebezpieczne.

Trasa na początek

Przygodę z zimową turystyką najlepiej zacząć łagodnie-wybierać krótkie i łatwe szlaki. Będzie to też szansa na sprawdzenie swojej kondycji i zdecydowanie czy wędrowanie po górach zimą w ogóle wam się podoba. To zupełnie co innego niż wiosną czy latem, zimą trzeba się nauczyć chodzić po szlakach od nowa. Początkowo lepiej zapomnieć o zdobywaniu najwyższych szczytów, a spróbować swoich sił w niższych partiach gór i w dolinach. Warto też postawić na popularne, przetarte już przez turystów trasy. Są one łatwiejsze do pokonania i bardziej widoczne. Jest też szansa, że po drodze spotkamy innych wędrowców, a to zdecydowanie podnosi poczucie bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo

Nawet najlepiej wyposażony i przygotowany kondycyjnie turysta może się pośliznąć, upaść, stracić przytomność i narazić swoje życie na sto innych sposobów. Zimą, gdy wychłodzenie organizmu (hipotermia) ma wpływ na naszą zdolność logicznego myślenia, a w kolejnym stadium zabija po cichu, zaleca się zimowe wędrówki wyłącznie w towarzystwie osób doświadczonych w takich warunkach. Wcześniej trzeba upewnić się czy posiadają one niezbędny sprzęt i umiejętności.

data publikacji artykułu: 2019-01-26
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.