Zdjęcie poglądowe

Dziki Zachód w Sudetach

Aby poczuć się jak w westernie, wcale nie trzeba daleko jechać. Wystarczy odwiedzić Rancho Overo w Nowej Rudzie. To wymarzone miejsce dla miłośników koni, przyrody i kowbojskiego klimatu.

Wywiad z Kornelem Kobakiem-właścicielem Rancha Overo.

Czym się konkretnie zajmujecie?

Rancho Overo ma obecnie charakter sportowo-hodowlany, ale organizujemy również zawody w Stylu Western&Rodeo oraz Górskie Rajdy Konne. Od tego roku posiadamy również własne cielaki i prowadzimy treningi w konkurencjach rodeo takich jak łapanie na lasso (roping), czy zapędzanie cielaków (team penning, cattle penning). 26 lipca organizujemy rekreacyjne zawody Western&Rodeo na które serdecznie zapraszamy.

Czyli można powiedzieć, że to idealna propozycja dla miłośników koni i kowbojskiego klimatu?

Rancho specjalizuje się w turystyce konnej w stylu Western. Oznacza to, że oprócz jazdy konnej odkrywamy z końskiego grzbietu ciekawe miejsca, atrakcje i cały czas obcujemy z przyrodą. Kowbojski klimat sprawia, że przemierzając kolejne odcinki naszego kraju, czujemy się jak na dzikim zachodzie.

Jak na co dzień wygląda prowadzenie rancza?

To oczywiście ciężka praca, której nie da się porównać z siedzeniem za biurkiem i realizowaniem wyznaczonych zadań. Tu każdy dzień przynosi coś nowego. Czasem ktoś lub coś popsuje ogrodzenie i trzeba je naprawić, innym razem mamy niespodziewane zdarzenie w stadzie albo urodzi się źrebak. Tak więc codziennie, oprócz zaplanowanych czynności jak sprawdzanie ogrodzenia, pojenie i karmienie zwierząt, mamy również niespodzianki.

Dziki Zachód w Sudetach
Dziki Zachód w Sudetach

Ile obecnie macie koni i kto się nimi zajmuje?

Obecnie posiadamy ponad 20 koni, którymi zajmuje się naczelny szeryf Stefan Kobak oraz ja.

Kto prowadzi treningi i szkolenia?

Ja i mój brat Konrad Kobak-wielokrotni Mistrzowie Polski w konkurencjach Western&Rodeo.

Czy jesteście zapraszani na różne imprezy, festyny i wydarzenia poza ranczem?

Oczywiście. Uczestniczymy czynnie w rekreacji, wozimy dzieci na różnych imprezach często charytatywnych oraz na festynach i tym podobnych.

Czy ranczo cieszy się dużym zainteresowaniem turystów? Skąd przyjeżdżają?

Od tego roku jesteśmy głównie nastawieni na gości zza granicy, którzy coraz częściej i chętniej odwiedzają nasz kraj. Poza tym jest to dla nich propozycja bardzo atrakcyjna cenowo. Zdarzają się też turyści z Polski, zwłaszcza na treningi sportowe czy kupno konia.

Dziki Zachód w Sudetach
Dziki Zachód w Sudetach

Co macie w najbliższych planach?

Planujemy, aby Rancho Overo było takim prawdziwym kowbojskim ranczem, gdzie można by przenocować, nauczyć się prawdziwego Westernu, podszkolić się technicznie lub zwiedzić okolicę na końskim grzbiecie. Planujemy również rozwój w dyscyplinach rodeo (praca z bydłem), a dla klientów zagranicznych cały czas chcemy udoskonalać ofertę górskich rajdów turystycznych. W przyszłości planujemy też organizować warsztaty pod hasłem „Zostań kowbojem”.

Dlaczego warto odwiedzić ranczo i jak do Was trafić?

Rancho położone jest w Kotlinie Kłodzkiej na Wzgórzach Włodzickich w Nowej Rudzie. Dokładny adres z mapką znajduje się w Google Maps, na naszej stronie www.overo.pl lub na FB-Rancho Overo. Jeśli chcecie nauczyć się prawdziwego westernu, na pewno nas znajdziecie.


zdjęcia: Rancho Overo

data publikacji artykułu: 2019-06-03
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.