Na każdą kieszeń czy tylko dla wybranych? Ile tak naprawdę kosztuje wyjazd w góry? Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, ale nie zmienia to faktu, że koszty rodzinnego, weekendowego wypadu w góry mogą być… lekko zaskakujące.

Aby sprawdzić jak kształtują się ceny, udajemy się w podróż w modelu 2+2, czyli dwoje dorosłych i dwoje dzieci.

Schroniska

O ile ceny noclegów w polskich schroniskach są raczej przystępne, to ceny w bufetach są bardzo wysokie. Butelka wody kosztuje od 8 do 10 złotych, a za kawę trzeba zapłacić nawet kilkanaście złotych.


Wędrując po szlakach, organizm potrzebuje więcej energii, więc często odczuwamy potrzebę aby zjeść coś słodkiego. Niestety, słodycze w schroniskach są również bardzo drogie. Dlatego, jeśli nie chcesz przepłacać lub jedziesz w góry z dziećmi, zabierz słodycze i napoje ze sobą.

Atrakcje

Turysta z rodziną, który przyjechał na weekend w góry, chce zwiedzić jak najwięcej. I nie chodzi tu tylko o wędrówki po szlakach i podziwianie krajobrazów, ale również o płatne atrakcje. Biorąc pod uwagę cenę biletu dla jednej osoby, koszty nie są duże, ale dla rodziny 2+2 jest to już spory wydatek.

Dwugodzinne zwiedzanie Twierdzy Kłodzkiej (twierdza oraz labirynt) kosztuje 25 złotych za osobę dorosłą i 20 złotych za dziecko. Łatwo policzyć, że za tę atrakcję czteroosobowa rodzina zapłaci w sumie 90 złotych.

Bilet pakietowy Muzeum Molke + Włodarz kosztuje 30 zł (niezależnie od wieku), a więc cała rodzina zapłaci łącznie 120 złotych. Sam Włodarz kosztuje 25 złotych za osobę dorosłą i 20 złotych za dziecko (w sumie 90 zł). Trzeba też doliczyć płatny parking przed obiektem.

W Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie zapłacimy za osobę dorosłą 22 złote, a za dziecko 17 złotych. Koszt zwiedzania dla naszej przykładowej rodziny wyniesie więc 78 złotych.

Aby zwiedzić podziemną trasę turystyczną w Kłodzku, można kupić bilet rodzinny za 32 złote. Wychodzi po 8 złotych na osobę (pomijając podział na dorosłych i dzieci).

Plusem jest to, że w wielu miejscach honorowane są karty dużej rodziny, dzięki którym można liczyć na zniżki, niestety nie wszystkie rodziny mogą z niej skorzystać.

Minusem jest natomiast zaskakująco mała różnica między cenami biletów normalnych i ulgowych.

Kolejki górskie

Kolejki również nie są tanie, a korzystając z nich całą rodziną, szybko możemy odczuć pustkę w portfelu.
Szrenica wjazd (obie części): dorosły 39 zł, dziecko 24 zł
Szrenica wjazd i zjazd (obie części): dorosły 42 zł, dziecko 33 zł

+ bilety do Karkonoskiego Parku Narodowego (8 zł normalny, 4 zł ulgowy)

Za wycieczkę na Szrenicę nasza przykładowa, czteroosobowa rodzina zapłaci 150 zł w jedną stronę i 174 zł w obie.

Parkingi

Jeśli jedziecie w góry samochodem, trzeba doliczyć również ceny parkingów, które w większości miejsc atrakcyjnych turystycznie są płatne. Zazwyczaj są to ceny około 5 zł za godzinę.

Noclegi

Ceny noclegów w polskich schroniskach zazwyczaj mieszczą się w zakresie 30-60 zł. Noclegi w innych miejscach, w atrakcyjnych turystycznie okolicach, oferują całą gamę usług, jakości i cen. Od najniższych, czyli około 30 zł za osobę do nawet kilkuset złotych za dobry hotel ze wszystkimi wygodami. Tu mamy naprawdę wybór i nawet jeśli nie zrobiliśmy wcześniej rezerwacji, to mając telefon z dostępem do Internetu, znajdziemy nocleg w kilkanaście minut. Natomiast turyści, którzy nie przyjechali w góry samochodem i nie znajdują się w jednej z głównych miejscowości turystycznych, powinni nocleg zarezerwować wcześniej. Może się bowiem okazać, że najbliższy nocleg znajduje się kilka-kilkanaście kilometrów dalej.

Jedzenie

Jeśli jesteście smakoszami, to lepiej weźcie jedzenie ze sobą. O ile cenę posiłku łatwo jest sprawdzić, to już jego jakość (a raczej jej brak) może was w miejscowościach turystycznych naprawdę zaskoczyć. Niektóre zakłady gastronomiczne wychodzą z założenia, że turysta i tak przecież nie wróci. Nie pomogą nawet opinie w Internecie - te już coraz częściej są kupowane, a spora część klientów pochwali jedzenie, nawet jeśli nie było za dobre.

Dobrym pomysłem jest zapytanie okolicznych mieszkańców gdzie można smacznie zjeść, koniecznie pytając czy tam jedli, czy tylko znają jakość ze słyszenia. Zdarzają się dobre, smaczne i uczciwe restauracje. Gdy na nie traficie, koniecznie je nam pochwalcie.

Jedzenie w schroniskach

Jakość jedzenia w schroniskach powoli zaczyna się poprawiać i pojawiają się miejsca, w których można zjeść coś smacznego. Zdarzają się jednak i takie, w których zjedzenie posiłku nie jest rozkoszą dla oczu i kubków smakowych. Jeśli macie wątpliwości, po prostu spytajcie jedzących turystów czy jedzenie jest smaczne. Jeśli nie - zawsze warto jest mieć ze sobą w plecaku jedno-dwa dania liofilizowane, które wystarczy zalać wrzątkiem.

Toalety

Biorąc pod uwagę ceny toalet i wyjazd z dziećmi, należy ten wydatek wziąć również pod uwagę. Ceny wahają się od 1 do 4 zł za osobę. Warto mieć ze sobą papier toaletowy, ponieważ wysoka cena wcale nie gwarantuje, że go w toalecie znajdziemy.

Podsumowując, można stwierdzić, że bogaty w atrakcje, rodzinny wyjazd w góry jest dość kosztowny i warto się do niego przygotować finansowo. Oprócz noclegów, jedzenia, biletów wstępu do parków, kolejek i muzeów, trzeba pamiętać, że wyjazd z dziećmi to także lody, gofry, pamiątki i cała masa innych wydatków.

Alternatywą jest prawdziwa, górska wędrówka, z dala od kosztownych atrakcji. Dostarczy równie wiele emocji i przeżyć. O tym jak się wybrać z dziećmi w góry przeczytasz w artykule: W góry z dzieckiem w wieku szkolnym a jeśli masz mniejsze dzieci polecamy artykuł: W góry z małym dzieckiem

Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

Marcin Tintoski

Na szlakach od dwunastego roku życia. Zaczynał, gdy sprzęt się szyło na maszynie babci. Bez gór życie nie ma smaku ani koloru.


1 Komentarz

  • To prawda że wyjazd w góry z dziećmi wymaga sporego budżetu. Kilka lat nie jeździliśmy i ostatni wyjazd bardzo nas zaskoczył finansowo. Atrakcje są drogie licząc na kilka osób.

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.