Zdjęcie poglądowe

Jak zebrać grupę na wspólną wędrówkę

Choć z pozoru wydaje się, że to prosta sprawa, zebranie grupy na górską wycieczkę wcale nie jest takie łatwe. Pod uwagę trzeba brać wiele różnych rzeczy, tak aby każdy dał radę i był zadowolony.

Gdzie szukać osób chętnych na wyprawę

Najprościej będzie popytać znajomych, którzy również lubią górskie wędrówki. Jednak w obecnych czasach, każdy ma mnóstwo różnych zajęć i obowiązków, więc bardzo ciężko, mimo najszczerszych chęci-może być wybrać pasujący wszystkim termin i długość wyjazdu.

Kolejną możliwością jest PTTK. Tam często funkcjonują grupy, które umawiają się na krótsze i dłuższe wypady. Plusem jest to, że najczęściej mają spore doświadczenie i niezłą kondycję. Chętnie się dzielą również doświadczeniem.

Dobrym pomysłem jest również szukanie grup turystycznych w Internecie albo na Facebooku. Jeśli jesteś singlem to możesz dołączyć na przykład do grupy : Single na Szlaku-Dolny Śląsk, gdzie można znaleźć nie tylko towarzystwo ale i miłość swojego życia podzielającą górską pasję. Innym przykładem jest bardzo duża grupa: Sudety z plecakiem, skupiająca prawie 35 tysięcy członków społeczność turystów.

Na facebookowych grupach można także samemu ogłosić, że szuka się towarzystwa na wspólną wyprawę. Ważne aby podać jej termin, miejsce do którego chcemy jechać i czas trwania. Internetowych grup turystycznych jest naprawdę sporo, warto ich poszukać i być może wybrać coś dla siebie.

Kondycja

Ważną sprawą podczas szukania grupy na wspólną wędrówkę jest podobna kondycja jej uczestników.

Jeśli widzimy ogłoszenie, że ktoś szuka towarzysza do wejścia na przykład na Rysy, a sami jesteśmy początkujący lub w nienajlepszej kondycji fizycznej, lepiej sobie odpuśćmy i poszukajmy kogoś kto proponuje lżejszą trasę.

Wspólna wyprawa ma być przyjemnością dla obu stron. Nikt nie lubi słuchać narzekań, że ciężko, że mam zakwasy, bolą mnie nogi i dalej już nie dam rady iść. Dobrym pomysłem mogą być również wspólne treningi kondycyjne przed wyjazdem, na przykład bieganie, siłownia czy pływanie. Jeśli jest możliwość, można to robić wspólnie albo każdy na własną rękę. Kondycja i siła wszystkich uczestników wyprawy powinna być mniej więcej na tym samym poziomie.

Wyposażenie

Przed wyruszeniem w góry warto upewnić się, że nasi towarzysze są odpowiednio przygotowani jeśli chodzi o ubiór i wyposażenie. Każdy powinien mieć buty trekkingowe, plecak i oddychającą kurtkę z kapturem. Do tego-wiadomo-czapka, ciepłe skarpety plus para na zmianę i nieprzemakalne rękawiczki.

Ważne jest również aby każdy z naszych towarzyszy miał latarkę, wysokokaloryczne przekąski, termos z gorącą herbatą i naładowany telefon.

Ustalenia przed wyprawą

Każdy człowiek jest inny, więc może się zdarzyć, że potrzeby uczestników wyprawy będą się od siebie różnić. Jeśli chodzi na przykład o odpoczynek podczas wędrówki: jednym wystarczy 15 minut przerwy, a inni będą chcieli dłużej posiedzieć w schronisku przy kubku gorącej zupy czy herbaty.

Tak samo trasa, przed wyruszeniem trzeba ustalić bardzo konkretny plan, dostosowany do wszystkich uczestników. Warto również dowiedzieć się czy któryś z naszych współtowarzyszy nie ma na przykład lęku wysokości czy przestrzeni. Zaplanowanie i ustalenie wszystkiego wcześniej pozwoli uniknąć spięć, rozczarowań i wzajemnej niechęci.

data publikacji artykułu: 2019-01-26
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.