Masz psa z którym aktywnie spędzasz czas i lubisz górskie wędrówki? Obie te pasje możesz połączyć. Wyprawa w góry z czworonogiem może być świetną przygodą.
Jak przygotować psa do wyjazdu?
Przed wyjazdem w góry, warto odwiedzić weterynarza, który zbada naszego pupila. To ważne zwłaszcza wtedy gdy pies jest bardzo młody lub starszy albo gdy zmaga się z problemami zdrowotnymi. Ważne jest także, aby już wcześniej zadbać o kondycję psa. Można na przykład robić dłuższe spacery w zróżnicowanym terenie, które przyzwyczają czworonoga do intensywnych wędrówek. Dobrze jest również zadbać o dietę, która wpłynie na lepszą kondycję i samopoczucie naszego pupila. Powinna być ona bogata w białka oraz tłuszcze i węglowodany, które są źródłem energii. Nie zapominajmy jednak, że nie wszystkie rasy nadają się na górskie wędrówki.
Wybierając górskie trasy, warto jest zwrócić uwagę na miejsca, w których obecność psa jest mile widziana. Powinny być to szlaki z których w każdej chwili będziemy mogli zejść, gdy stwierdzimy, że wędrówka dla naszego czworonoga jest zbyt trudna lub męcząca. O wiele lepsze będą leśne ścieżki niż kamieniste szlaki.
Trzeba pamiętać o zrobieniu listy całodobowych lecznic weterynaryjnych w okolicy wędrówek. W przypadku ukąszenia przez żmiję, pszczołę, zatrucia czy rozcięcia łapy, nasz pies będzie mógł liczyć na profesjonalną pomoc.
Przydatna będzie również lista miejsc, w których będziemy mogli przenocować z psem.
Bezpieczna podróż
Jeśli jest to nasza pierwsza podróż z psem, warto jest ją dobrze zaplanować, tak aby nie wymęczyła czworonoga. Najpierw trzeba wybrać środek lokomocji, a przed samą podróżą wybrać się z psem na dłuższy spacer, podczas którego będzie on mógł załatwić potrzeby fizjologiczne. Podróżując pociągiem, warto jest zaplanować trasę bez przesiadek, bezpośrednio do miejsca docelowego. Kupując bilet, należy poinformować w kasie, że będziemy jechać z psem. Zostaniemy zapytani o wymiary naszego pupila oraz o sposób w jaki będziemy go przewozić.
Dla małych psów przewidziany jest transporter, który można trzymać na kolanach. W tej sytuacji pies podróżuje bezpłatnie. Natomiast jeśli nasz pupil jest większy i przekracza określone wymiary, otrzymamy dodatkowy bilet na przewóz psa, który kosztuje 15,20 zł. W pociągu pies powinien mieć na sobie kaganiec, nie zajmować miejsc siedzących dla pasażerów oraz przebywać w wagonie za zgodą innych pasażerów. Jeśli takiej zgody nie uzyskamy, należy zgłosić to do konduktora i zająć inne, wskazane przez niego miejsce.
Należy pamiętać o zabraniu zapasu wody i miski turystycznej oraz książeczki zdrowia z ważnym szczepieniem przeciw wściekliźnie.
Wędrówka na szlaku
Przede wszystkim należy pamiętać, że istnieje całkowity zakaz wprowadzania psów do Parków Narodowych. Na terenie Polski istnieją jednak wyjątki. Trzeba więc zapoznać się z regulaminami miejsc, które chcemy odwiedzić. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych problemów.
Według obowiązujących przepisów, psa nie wolno puszczać w lesie ze smyczy.
Przed większym wysiłkiem, piesek powinien zjeść około 2 godziny wcześniej.
W lecie unikajmy wysokich temperatur i trekking rozpoczynajmy o świcie, gdy nie jest jeszcze bardzo gorąco. Kulminacje temperatury należy przeczekać w chłodniejszym miejscu.
Kiedy Ty możesz w każdej chwili, przez zdejmowanie kolejnych warstw, dobrać odpowiednio temperaturę, to Twój pies już nie. W górach na szlakach wyżej położonych jest mało cienia, który mógłby ochronić czworonoga. Bardzo ważne jest też nawadnianie. Pieski regulują swoją temperaturę przez oddech i poduszki na łapach. PIES NIE POWIE ŻE MA DOŚĆ!
Zimą podstawą jest znajomość zachowania i wrażliwości na zimno naszego pupila. Nie wszystkie rasy nadają się na zimowe wędrówki bez dodatkowej warstwy ocieplającej. Najgorszy, zarówno dla ludzi, jak i psów, jest wiatr. Delikatne uszy czworonoga zawsze mocniej zareagują na ciągłe mroźne podmuchy.
Nocleg
Znalezienie noclegu z psem nie jest trudne. Większość miejsc nie robi problemów właścicielom czworonogów. Czasami trzeba nieco dopłacić. Zawsze jednak należy poinformować jaki pies będzie nam towarzyszył (jego rasa i wielkość ma znaczenie dla właścicieli).
Niezbędny sprzęt
Smycz - powinna być dłuższa niż na spacerach. Zapewni to psu komfort wędrówki i utrzymanie tempa.
Szelki – pies się w nich mniej męczy.
Kaganiec – musi być komfortowy dla psa, umożliwiający ziajanie i swobodne oddychanie. Wymagany jest przy transporcie oraz w miejscach, gdzie wyraźnie w regulaminie zaznaczona jest jego obecność.
Pas maszera – rozwiązanie wygodne, ale nie konieczne. Pozwala na swobodę wędrówki dla nas, nasze ręce są wolne, dzięki temu możemy używać kijków trekkingowych. Linkę od pasa można przymocować do paska lub plecaka.
Miska turystyczna– lekka, składana, przydatna w podróży, na szlaku, jak i później w miejscu noclegu. Nie jest ciężka i nie zajmuje dużo miejsca, a umożliwia psu spokojne napicie się czy zjedzenie posiłku.
Karma i woda – ich ilość powinna być zaplanowana i dostosowana do potrzeb psa. Wskazane jest zabranie ilości „z zapasem”, w celu nieoczekiwanych okoliczności. Warto jest zaopatrzyć się w pełnowartościową karmę. Można pamiętać też o psich przekąskach, które nagrodzą psa po odbytej wędrówce.
Plecak – odpowiedni dla psów zaprawionych w wędrówkach i silnych (niewskazany na pierwszy wyjazd). Pies powinien w nim nosić jedynie rzeczy niezbędne dla niego.
Buty dla psa – rozwiązanie wygodne, ale również niekonieczne. Są komfortowym rozwiązaniem dla psów o wrażliwych łapach, szczególnie na szlakach kamienistych. Nie każdy pies będzie jednak z nich korzystać.
Niezbędne akcesoria dla psa:
Identyfikator - na wypadek zagubienia lub ucieczki psa. Polecamy vetid - identyfikator posiadający całodobową infolinię telefoniczną.
Ręczniki dla psa – mogą być przydatne po przemoczeniu.
Szczotka – niezbędna do wyczesania kleszczy, rzep i piachu, które podczas wędrówki mogą wplątać się w sierść.
Legowisko lub koc – na którym pies będzie spał.
Ulubiona zabawka psa – dzięki której pies będzie dobrze się czuł w obcym miejscu.
Apteczka - w której uwzględnimy rzeczy dla psa, między innymi bandaż, plaster na rolce, wodę utlenioną i suplementy. Do apteczki warto też włożyć leki, które znamy i podawaliśmy już psu w doraźnych przypadkach, na przykład leki związane z chorobą lokomocyjną.
Przed wyjazdem, w trakcie wizyty w gabinecie weterynaryjnym, warto jest zapytać o pierwszą pomoc w przypadku zranienia czy ukąszenia psa. Możemy odbyć krótkie przeszkolenie lub zapisać sobie krok po kroku, jak działać w sytuacji, kiedy naszemu psu będzie potrzebna pomoc. Tak abyśmy sami mogli jej udzielić. Uwierzcie, założenie opatrunku na łapę nie jest takie proste.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.
0 Komentarzy