Jedni turyści znają je doskonale, inni powinni je poznać. Mowa o zasadach zachowania się podczas wędrówek po szlakach.
Co robić i o czym pamiętać, aby wyprawa była przyjemna, bezpieczna i komfortowa zarówno dla nas, jak i innych wędrowców?
Przeczytajcie zbiór górskich zasad, które powinien znać każdy turysta.
- Przed wyjściem w góry przemyśl, czy posiadasz odpowiednie doświadczenie. Zastanów się czy wszyscy uczestnicy wycieczki dadzą radę kondycyjnie i pamiętaj aby dostosować tempo do najsłabszego uczestnika.
- Przygotuj wcześniej plan wycieczki. Poczytaj na temat okolic w które się udajesz, przygotuj mapy, sprawdź warunki pogodowe. Poruszaj się tylko po wyznaczonych szlakach turystycznych. Przygotuj plan awaryjny w razie załamania pogody lub innych, nieprzewidzianych wydarzeń.
- Pamiętaj, że w górach warunki atmosferyczne zmieniają się bardzo szybko, zabierz ze sobą odzież przygotowaną na zimno, deszcz i silny wiatr. Nawet jeśli jest pełnia lata.
- Wychodząc w góry, zostaw zaufanej osobie informację o tym gdzie idziesz, jaki masz plan i kiedy planujesz wrócić. W razie problemów czy wypadku, łatwiej będzie można Cię odnaleźć.
- Dostosuj szybkość marszu do najsłabszego uczestnika wycieczki. Zbyt ambitny dystans wyczerpie wszystkich uczestników i nie pozwoli się nacieszyć urokami gór i przyrody.
- Bądź ostrożny. Wypadek może się zdarzyć nawet w łatwym terenie. Zawsze zabieraj odpowiedni do pory roku i gór sprzęt: raki, kije, czekan, latarkę i odpowiednią odzież.
- Nie strącaj kamieni, możesz narazić turystów idących poniżej. Wybierając się w wysokie góry, zabierz ze sobą kask i zachowaj szczególną ostrożność w miejscach narażonych na spadające kamienie. Idąc w lesie zwracaj uwagę by nie uderzyć osoby z tyłu gałęziami, które naciągasz przechodząc.
- Nie wstydź się decyzji o powrocie lub rezygnacji z obranego celu. Gdy załamie się pogoda, trasa okaże się zbyt trudna lub jest za późno by dotrzeć do miejsca docelowego, taka decyzja jest konieczna ze względów bezpieczeństwa.
- Szanuj przyrodę, zabierz ze sobą swoje śmieci. Jeśli możesz, zabierz też śmieci innych. Zgłaszaj nieprawidłowości do gospodarza terenu.
- Nie hałasuj, zbyt głośne zachowanie niepokoi i płoszy zwierzęta, które mogą znajdować się w pobliżu szlaku.
- Jeśli zdarzy się wypadek - zachowaj spokój. Poszkodowanego ułóż w bezpiecznej pozycji, w widocznym miejscu. Wezwij na pomoc GOPR. Jeśli trzeba będzie pójść po pomoc, przy poszkodowanym musi ktoś pozostać.
- Bądź pomocny i uczynny w stosunku do ludzi napotkanych w górach. Jeśli widzisz coś niepokojącego-reaguj, jeśli widzisz, że ktoś może potrzebować pomocy-zaoferuj ją. W górach jesteśmy zdani na siebie.
- Pozdrawiaj innych ludzi na szlaku. To miły górski zwyczaj, świadczący o otwartości i sympatii.
- Dzikie zwierzęta spotkane na szlaku, należy zostawić w spokoju. Nie robić im zdjęć z bliska, nie dokarmiać, nie zostawiać jedzenia, nie płoszyć. Najlepiej je ominąć lub powoli się oddalić.
- Leśne owoce, na przykład jeżyny czy jagody, należy zbierać w sposób, który nie zniszczy roślin. Trzeba jednak pamiętać, że owoców i grzybów nie można zbierać na terenie parków narodowych i rezerwatów.
- Kąpanie się w rzekach, jeziorach i stawach na terenie parków narodowych jest absolutnie zakazane.
- Nie niszcz tablic informacyjnych i drogowskazów na szlaku. Mają one służyć wszystkim turystom.
- Nie rozpalaj ognia w miejscach, które nie są do tego wyznaczone. Ognisko należy zagasić i zabezpieczyć przed dalszą wędrówką.
- Nie rób selfie w niebezpiecznych miejscach. Żadne zdjęcie nie jest warte kalectwa lub śmierci.

data publikacji artykułu: 2019-04-24
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.
0 Komentarzy