Zdjęcie poglądowe

Zasady zachowania na szlaku

Jedni turyści znają je doskonale, inni powinni je poznać. Mowa o zasadach zachowania się podczas wędrówek po szlakach.

Co robić i o czym pamiętać, aby wyprawa była przyjemna, bezpieczna i komfortowa zarówno dla nas, jak i innych wędrowców?
Przeczytajcie zbiór górskich zasad, które powinien znać każdy turysta.

 1. Przed wyjściem w góry przemyśl, czy posiadasz odpowiednie doświadczenie. Zastanów się czy wszyscy uczestnicy wycieczki dadzą radę kondycyjnie i pamiętaj aby dostosować tempo do najsłabszego uczestnika.
 2. Przygotuj wcześniej plan wycieczki. Poczytaj na temat okolic w które się udajesz, przygotuj mapy, sprawdź warunki pogodowe. Poruszaj się tylko po wyznaczonych szlakach turystycznych. Przygotuj plan awaryjny w razie załamania pogody lub innych, nieprzewidzianych wydarzeń.
 3. Pamiętaj, że w górach warunki atmosferyczne zmieniają się bardzo szybko, zabierz ze sobą odzież przygotowaną na zimno, deszcz i silny wiatr. Nawet jeśli jest pełnia lata.
 4. Wychodząc w góry, zostaw zaufanej osobie informację o tym gdzie idziesz, jaki masz plan i kiedy planujesz wrócić. W razie problemów czy wypadku, łatwiej będzie można Cię odnaleźć.
 5. Dostosuj szybkość marszu do najsłabszego uczestnika wycieczki. Zbyt ambitny dystans wyczerpie wszystkich uczestników i nie pozwoli się nacieszyć urokami gór i przyrody.
 6. Bądź ostrożny. Wypadek może się zdarzyć nawet w łatwym terenie. Zawsze zabieraj odpowiedni do pory roku i gór sprzęt: raki, kije, czekan, latarkę i odpowiednią odzież.
 7. Nie strącaj kamieni, możesz narazić turystów idących poniżej. Wybierając się w wysokie góry, zabierz ze sobą kask i zachowaj szczególną ostrożność w miejscach narażonych na spadające kamienie. Idąc w lesie zwracaj uwagę by nie uderzyć osoby z tyłu gałęziami, które naciągasz przechodząc.
 8. Nie wstydź się decyzji o powrocie lub rezygnacji z obranego celu. Gdy załamie się pogoda, trasa okaże się zbyt trudna lub jest za późno by dotrzeć do miejsca docelowego, taka decyzja jest konieczna ze względów bezpieczeństwa.
 9. Szanuj przyrodę, zabierz ze sobą swoje śmieci. Jeśli możesz, zabierz też śmieci innych. Zgłaszaj nieprawidłowości do gospodarza terenu.
 10. Nie hałasuj, zbyt głośne zachowanie niepokoi i płoszy zwierzęta, które mogą znajdować się w pobliżu szlaku.
 11. Jeśli zdarzy się wypadek - zachowaj spokój. Poszkodowanego ułóż w bezpiecznej pozycji, w widocznym miejscu. Wezwij na pomoc GOPR. Jeśli trzeba będzie pójść po pomoc, przy poszkodowanym musi ktoś pozostać.
 12. Bądź pomocny i uczynny w stosunku do ludzi napotkanych w górach. Jeśli widzisz coś niepokojącego-reaguj, jeśli widzisz, że ktoś może potrzebować pomocy-zaoferuj ją. W górach jesteśmy zdani na siebie.
 13. Pozdrawiaj innych ludzi na szlaku. To miły górski zwyczaj, świadczący o otwartości i sympatii.
 14. Dzikie zwierzęta spotkane na szlaku, należy zostawić w spokoju. Nie robić im zdjęć z bliska, nie dokarmiać, nie zostawiać jedzenia, nie płoszyć. Najlepiej je ominąć lub powoli się oddalić.
 15. Leśne owoce, na przykład jeżyny czy jagody, należy zbierać w sposób, który nie zniszczy roślin. Trzeba jednak pamiętać, że owoców i grzybów nie można zbierać na terenie parków narodowych i rezerwatów.
 16. Kąpanie się w rzekach, jeziorach i stawach na terenie parków narodowych jest absolutnie zakazane.
 17. Nie niszcz tablic informacyjnych i drogowskazów na szlaku. Mają one służyć wszystkim turystom.
 18. Nie rozpalaj ognia w miejscach, które nie są do tego wyznaczone. Ognisko należy zagasić i zabezpieczyć przed dalszą wędrówką.
 19. Nie rób selfie w niebezpiecznych miejscach. Żadne zdjęcie nie jest warte kalectwa lub śmierci.

Zasady zachowania na szlaku
Zasady zachowania na szlaku
Chcielibyście dodać coś do powyższej listy?
Napiszcie do nas!

data publikacji artykułu: 2019-04-24
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.