Zdjęcie poglądowe

Zaskroniec rybołów

Zaskroniec rybołów to wąż, którego można spotkać głównie w jeziorach i rzekach. W wodzie żyje, poluje, a jego ulubionym przysmakiem są ryby. Świetnie pływa, a nawet potrafi nurkować. Dla ludzi nie jest zagrożeniem.

Występowanie

Ten gatunek zaskrońca występuje na południowym wschodzie Europy po Azję. W Polsce dokonuje się rzadkich obserwacji tuż przy granicy z Czechami w okolicy Cieszyna. Jako swoje siedlisko wybiera wolno płynące rzeki oraz jeziora pełne ryb.

Wygląd

Ten gatunek posiada smukłą budowę ciała z wyraźnie zaznaczoną wąską głową. Młode osobniki mogą mieć charakterystyczne dla zaskrońca pospolitego jasne plamy na głowie. U dorosłych osobników one nie występują. Skóra barwy szarej, oliwkowo-brązowej z ciemniejszymi cętkami. Długość ciała przeważnie ok. 75-90 cm.

Tryb życia

Ten gatunek zaskrońca żyje tylko w okolicy wody (jezior i rzek). Bardzo dobrze pływa, a nawet nurkuje. Zanim jednak zacznie pływać, nagrzewa swoje ciało w promieniach słońca na brzegu lub gałęziach przybrzeżnych drzew. Okres hibernacji trwa od października do kwietnia.

Pożywienie

Niemal całkowicie dieta tego węża jest oparta na rybach. Sporadycznie poluje także na żaby i traszki. Swoje ofiary atakuje błyskawicznie, chwytając je igiełkowatymi zębami. Mniejsze od razu połyka, natomiast większe stara się wyciągnąć na brzeg i tam pożreć.

Rozród

Okres godowy przypada na koniec kwietnia. Sama kopulacja wygląda podobnie jak u zaskrońca zwyczajnego, jednak rzadko dochodzi do większych zgromadzeń węży – nie są one tak liczne jak ich kuzyn. Następnie samica składa około 5-25 jaj, za miejsce ich złożenia wybierając sterty rozkładającej się roślinności. Młode węże mają ok. 20-25 cm długości.

Zagrożenia

Do naturalnych wrogów zaskrońca należą ptaki drapieżne i wodne, a także kuny. Największym zagrożeniem dla niego jest zagospodarowywanie zbiorników wodnych przez człowieka. U naszych sąsiadów, w Czechach i na południu Niemiec występują tzw. reliktowe populacje tych węży. W Polsce udało się zaobserwować zaskrońca rybołowa w 2009 roku w okolicy Cieszyna na granicy polsko-czeskiej. W naszym kraju wąż ten jest pod ścisłą ochroną gatunkową.

data publikacji artykułu: 2019-07-22
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

Polecane


0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.