Zdjęcie poglądowe

Zaskroniec zwyczajny

Choć z nazwy jest zwyczajny, posiada jednak wiele niezwykłych cech. Zaskroniec-bo o nim mowa-to wąż, który jest doskonałym pływakiem, w razie zagrożenia potrafi udawać martwego, a swoje ofiary połyka w całości.


Występowanie

Gatunek niejadowitego węża, popularny na nizinach Europy, w górach jest rzadziej spotykany. Preferuje wilgotne siedliska na bagnach, w pobliżu jezior i w wilgotnych lasach.

Wygląd

Swoją nazwę zawdzięcza żółtym lub pomarańczowym, jasnym plamom na bokach głowy, „za skroniami”. Reszta ciała w odcieniach szarości z jaśniejszym brzuchem. Zaskrońce z reguły osiągają długość 75-90 cm, ale występują również osobniki dłuższe. Samice przeważnie są większe niż samce.

Tryb życia

Zaskrońce są aktywne niemal wyłącznie w dzień. Poruszają się szybko i żwawo w poszukiwaniu ofiary. Podobnie też jak inne gatunki węży lubią wygrzewać się w słońcu. Z końcem września zaskrońce wyszukują kryjówek w zagłębieniach ziemi, norach gryzoni oraz szczelinach skalnych. Okres hibernacji trwa do końca marca.

Pożywienie

Głównym pokarmem zaskrońców są żaby, jednak poluje również na inne płazy. Atakują tylko poruszającą się zdobycz. Schwytaną ofiarę połykają żywcem.

Rozród

Okres godowy zaskrońców przypada na początek maja. Wówczas wokół samic gromadzi się wiele samców, które przeciskając się i przeszkadzając sobie nawzajem, starają się połączyć z samicą. Samica zaczyna składać jaja w sierpniu, za miejsce ich złożenia wybierając stertę gnijących liści lub trocin. Rozkładająca się roślinność zapewnia odpowiednią do rozwoju zarodków temperaturę. Jedna samica składa ok. 30 jaj. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy ich liczba jest większa. Młode wylęgają się po ok. 60-75 dniach i mierzą ok. 15-20 cm.

Zagrożenia

Na zaskrońce poluje sporo zwierząt, od dużych ptaków drapieżnych do mniejszych jak dzierzby, a nawet wróble, które mogą upolować młode tuż po wylęgu. Zaskrońce w Polsce są pod częściową ochroną gatunkową. Warto wspomnieć, że zaskroniec ma ciekawą strategię obronną. W razie ataku, potrafi udawać martwego, a jego gruczoły analne wydzielają cuchnącą ciecz. Ma ona za zadanie odstraszyć napastnika.

data publikacji artykułu: 2019-07-26
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

Polecane


0 Komentarzy

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.