To pytanie bardzo często można usłyszeć od osób, które po raz pierwszy wybierają się w góry, a jeszcze częściej można zobaczyć na szlaku osoby, które tego pytania nie zadały.
Wbrew pozorom, sprawa jest skomplikowana, choć na pierwszy rzut oka wydaje się prosta. Plecak ma być wygodny, wystarczająco duży, by zabrać wszystko to co niezbędne oraz wytrzymały, aby zniósł trudy wędrówki.
I tu zaczyna się cała zabawa, ponieważ wyjazdy w góry w zimie i w lecie, na dwa dni lub na tydzień, wymagają zabrania ze sobą różnej ilości sprzętu, o zupełnie innej wadze i objętości.
Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie więcej niż jednego plecaka i tak najczęściej bywa w przypadku osób, które wędrują po górach o różnych porach roku, na krótszych i dłuższych wyprawach.
Skupmy się jednak na podstawowym plecaku, wystarczającym na 2-3 dniowe wycieczki.
Pomocny w doborze plecaka będzie również artykuł (Jak się spakować na krótkie wyjazdy).
Podstawowym błędem osób zaczynających przygodę z górami jest zabieranie zbyt dużej ilości rzeczy. Wynika to z trzech przesłanek: po pierwsze pakowany plecak stoi na podłodze, więc nie czujemy jego wagi, jest zazwyczaj za duży, i w końcu, mając małe doświadczenie, zabieramy ze sobą wszystko to co zazwyczaj w domu pozwala nam się nie nudzić oraz mnóstwo ubrań, których nie będziemy mieli okazji założyć.
Co rzeczywiście jest niezbędne na weekendowy wyjazd w okresie wiosna-lato-jesień:
- 2 zmiany bielizny w plecaku
- 2 pary skarpet
- 1 kurtka przeciwdeszczowa
- 1 dodatkowa ciepła bluza (np. polar)
- 1 ciepłe legginsy lub kalesony termiczne
- 1 koszulka termiczna
- suchy prowiant o wysokiej kaloryczności
- 1 litr wody
- naładowany powerbank
- mapa
- apteczka osobista
- krem
- ręcznik
- przybory do mycia
- latarka
Lista, jak widać jest bardzo krótka i zawiera minimum wyposażenia.
Do tego dochodzi jednak dużo rzeczy, które mamy na sobie lub przy sobie
Na sobie:
- pieniądze
- dokumenty
- naładowany telefon z aplikacją Ratunek
- okulary przeciwsłoneczne
- komplet bielizny
- wygodne spodnie
- bluza zabezpieczająca przed wiatrem
- czapka
- buty
Do wymienionego powyżej wyposażenia wystarczy plecak o pojemności 20 litrów, ale wszystko pod warunkiem, że mamy zagwarantowane noclegi i żywienie w schroniskach.
Natomiast jeśli nie mamy noclegów i wyżywienia, musimy posiadać odrobinę większy plecak-o pojemności 30-35 litrów. Będziemy mogli zapakować do niego śpiwór, materac, prześcieradło, bivibag i kapcie oraz jedzenie i kuchenkę turystyczną.
Jeszcze większy plecak, o pojemności 50-60 litrów, będzie odpowiedni na długie, trwające minimum tydzień wyprawy.
Dobry plecak ma swoją cenę i dość długą żywotność, nie kupujmy go więc w markecie lub przez internet. Najlepiej udać się do sklepu górskiego, gdzie będziemy mogli przymierzyć i przetestować wymarzony plecak. Zazwyczaj w takich specjalistycznych sklepach panuje inna atmosfera niż w typowym sklepie. Jeśli poprosicie o możliwość sprawdzenia plecaka, sprzedawca najprawdopodobniej się na to zgodzi i będziecie mogli zapakować go na próbę swoimi przyniesionymi rzeczami (z listy rzeczy, które chcecie i powinniście zabrać). Można też poprosić o możliwość zwrotu plecaka i poćwiczyć pakowanie w domu, tak aby sprawdzić czy wszystko się do wybranego przez nas plecaka zmieści.
Bardzo ważnym aspektem wyboru plecaka jest to, aby nie kierować się jego wyglądem lub kolorami. I tak nosimy go z tyłu i nie musimy na niego cały czas patrzeć. Najważniejsze jest aby dobrze i wygodnie leżał na plecach, zwłaszcza gdy jest napakowany po brzegi.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.
1 Komentarz
Dziękuję. Ma to sens. Kupiłam 30 litrowy i się w niego mieszczę ze wszystkim. Do tej pory nosiłam 55 litrowy na dwudniowe wypady, plecak wisiał i wszystko w nim się telepało. Teraz mam mniejszy i jest super!