Pogoda Klimczok
Temp -12 ℃
Opady 0 mm/h
Cisn 1025.6 hpa
Wiatr 21 km/h
Kierunek S
dane z: 2020-12-02 01:00
Warunki pogodowe
Zagrożenie lawinowe
03 grudzień
czwartek
1

03 grudzień
czwartek
1

04 grudzień
piątek
1

04 grudzień
piątek
1

05 grudzień
sobota
5

05 grudzień
sobota
5

06 grudzień
niedziela
7

06 grudzień
niedziela
7

MET Norway

Komunikat pogodowyPo sobotnio - niedzielnych opadach na Markowych Szczawinach pokrywa ok 10cm śniegu, wyżej nieznacznie więcej. Śnieg zalega głównie na roślinności, a na szlakach tworzy śliską warstwę. Jutro pogodnie, temperatura w partiach szczytowych poniżej zera (do ok -4C), prognozowany wiatr południowo-zachodni do 10 km/h.
Komunikat z: 2020-12-02 00:00
źródło: beskidy.gopr.pl

Zalecenia

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

data publikacji artykułu: