Aktualne warunki pogodowe w Beskidach

Pogoda Klimczok
Temp 3 ℃
Opady 0 mm/h
Cisn 1014.3 hpa
Wiatr 28 km/h
Kierunek W
dane z: 2019-03-18 14:05
Warunki pogodowe
3
Zagrożenie lawinowe
3
19 marzec
wtorek
3
2

20 marzec
środa
3
1

21 marzec
czwartek
3
6

22 marzec
piątek
3
7

23 marzec
sobota
3
12

24 marzec
niedziela
3
2

25 marzec
poniedziałek
3
4

26 marzec
wtorek
3
1

MET Norway

Komunikat pogodowy

Pod wpływem prognozowanego ochłodzenia następuje powolna stabilizacja pokrywy śnieżnej i spadek zagrożenia lawinowego. Zagrożenie lawinowe występuje w miejscach gdzie bardzo silny i silny wiatr (południowo-zachodni i zachodni ok 100km/h) odłożył i  uformował deski śnieżne o znacznej grubości. Niebezpieczeństwo dotyczy głównie żlebów, kociołków, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu przede wszystkim po północnej stronie masywu. Lokalnie niebezpieczeństwo również w miejscach występowania wysokiej roślinności przykrytej całkowicie śniegiem. Na części obszaru pokrywa stabilizowana przez wystającą roślinność. Duża zmienność lokalna pokrywy śnieżnej, wzrost wraz ze wzrostem wysokości.W pokrywie kilka warstw o małej lub umiarkowanej stabilności (CT2 kilkanaście cm od góry, CT8 ok 30cm od góry, CT11 ponad 40cm od góry).W szczytowych partiach Babiej Góry ok 200cm, w miejscach odkładania śniegu przez silny wiatr znacznie więcej (miejscowo do 3m). W nocy i jutro prognozowane niewielkie opady śniegu, wiatr zachodni do 30km/h.
Komunikat z: 2019-03-18 12:20
źródło: beskidy.gopr.pl

Zalecenia zimowe

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

III stopień zagrożenia lawinowego (znaczny)

Warunki niekorzystne w znacznym stopniu. Trzeba unikać stromych stoków, pokrywa śnieżna jest na nich umiarkowanie lub słabo związana. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oceny lawinowej sytuacji. Istnieje możliwość samorzutnego schodzenia średnich, czasem również dużych lawin. Zaleca się korzystanie z usług przewodnika.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

Zalecane wyposażenie

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

Ważne adresy

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.