Pogoda Klimczok
Temp -7 ℃
Opady 0 mm/h
Cisn 1010.0 hpa
Wiatr 19 km/h
Kierunek NW
dane z: 1970-01-01 00:30
Warunki pogodowe
1
Zagrożenie lawinowe
1
01 luty
wtorek
1
-5

02 luty
środa
1
-2

03 luty
czwartek
1
-3

04 luty
piątek
1
-1

05 luty
sobota
1
-2

06 luty
niedziela
1
-3

07 luty
poniedziałek
1
-2

08 luty
wtorek
1
-3

MET Norway

Komunikat pogodowyNiewielkiego zagrożenia należy się spodziewać na stronach zawietrznych, głównie za przełamaniami terenu, w zagłębieniach terenowych oraz na zboczach żlebów. Duża zmienność lokalna pokrywy śnieżnej, wzrost wraz ze wzrostem wysokości. Całodobowe ocieplenie, możliwość wystąpienia zsuwów i małych lawin, zwłaszcza w miejscach nasłonecznionych.

W szczytowych partiach Babiej Góry grubość pokrywy ok 130cm, w miejscach odkładania śniegu przez silny wiatr znacznie więcej.

Jutro częściowe zachmurzenie, temperatura od +11C na poziomie 1000m npm, do +5Cw partiach szczytowych, wiatr południowo-zachodni 40 km/h.
Komunikat z: 2023-03-23 12:00
źródło: beskidy.gopr.pl

Zalecenia

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

I stopień zagrożenia lawinowego (niski)

Dobre, bezpieczne warunki do wędrówek i narciarstwa. Pokrywa śnieżna jest stabilna i dobrze związana. Brak opadów przez dłuższy czas. Zejście lawiny jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym na pokrywę (np. grupa narciarzy) na bardzo stromych stokach. Możliwe jest przemieszczanie śniegu (zsuw) z minimalnym ryzykiem zasypania lub małe lawiny, które osiągają koniec stoku.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

data publikacji artykułu: