Aktualne warunki pogodowe w Beskidach

Pogoda Klimczok
Temp -4 ℃
Opady 0 mm/h
Cisn 999.4 hpa
Wiatr 26 km/h
Kierunek WSW
dane z: 2020-02-26 22:00
Warunki pogodowe
2
Zagrożenie lawinowe
2
01 marzec
niedziela
2
1

02 marzec
poniedziałek
2
2

03 marzec
wtorek
2
6

04 marzec
środa
2
-1

05 marzec
czwartek
2
-3

06 marzec
piątek
2
1

07 marzec
sobota
2
2

08 marzec
niedziela
2
0

MET Norway

Komunikat pogodowyUmiarkowane zagrożenie występuje na stromych stokach, przede wszystkim w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu przez wiejący w weekend bardzo silny głównie zachodni oraz północno-zachodni wiatr. Dotyczy to przede wszystkim żlebów, kotłów i zagłębień terenu, po północnej stronie masywu, ale uwagę należy także zwrócić w rejonie ruin BV. Na powierzchni starej pokrywy grubsza warstwa szreni, przykryta warstwą śniegu z ostatnich opadów słabiej związanego. W wielu miejscach śnieg sprasowany wiatrem, utworzone tzw. deski śnieżne. Na części obszaru pokrywa stabilizowana przez wystającą roślinność.

Pokrywa śnieżna w patiach szczytowych Babiej Góry do 120cm, w miejscach nawianych więcej. Szlaki częściowo nie przetarte, tylko w najwyższych partiach grzbietu śnieg wywiany.

Na Markowych Szczawinach 91cm śniegu(1cm w ciągu 24h).

Jutro pochmurnie z przelotnymi opadami śniegu, temperatura w partiach szczytowych ok -6C , wiatr ok 30km/h zachodni.
Komunikat z: 2020-02-26 18:00
źródło: beskidy.gopr.pl

Zalecenia

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

II stopień zagrożenia lawinowego (umiarkowany)

Warunki częściowo niekorzystne. Poruszanie się wymaga doświadczenia oraz umiejętności wyboru odpowiedniej trasy i oceny zagrożenia. Na stromych stokach pokrywa śnieżna jest średnio związana, a na pozostałych dobrze. Nie ma raczej zagrożenia schodzenia samorzutnie dużych lawin. Wyzwolenie lawiny jest przede wszystkim możliwe na stromych stokach.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.