Aktualne warunki pogodowe w Bieszczadach

Pogoda Komańcza
Temp 2 ℃
Opady 0 mm/h
Cisn 998.4 hpa
Wiatr 21 km/h
Kierunek NW
dane z: 2020-02-26 22:00
Warunki pogodowe
2
Zagrożenie lawinowe
2
01 marzec
niedziela
2
0

01 marzec
niedziela
2
0

02 marzec
poniedziałek
2
1

02 marzec
poniedziałek
2
1

03 marzec
wtorek
2
8

03 marzec
wtorek
2
8

04 marzec
środa
2
8

04 marzec
środa
2
8

MET Norway

Komunikat pogodowyWysoka temperatura ( +3) w wyższych partiach wraz z opadem deszczu doprowadzi krótkotrwałego pogorszenia sytuacji lawinowej. W kolejnych dniach stabilizacja pokrywy śnieżnej. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca z nawianym śniegiem z poprzedniego opadu, występują one głównie na wystawach północnych. Pokrywa śnieżna mokra, w pobliżu grani wywiana.

W ciągu najbliższej doby prognozowane intensywne opady deszczu przy delikatnym wietrze południowym, w drugiej części dnia wiatr obróci się na północy powodując stopniowe ochłodzenie, a wraz z nim deszcz przechodzący w opady mokrego śniegu.

Informacja o szlakach znajduje się na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego https://www.bdpn.pl/

Komunikat z: 2020-02-26 18:00
źródło: bieszczady.gopr.pl

Aktualne zdjecia

zdjęcia z godziny: 07:00

Lista zamkniętych szlaków w Bieszczadzkim Parku Narodowym

Wszystkie szlaki są dostępne dla odwiedzających. Warto wcześniej zapoznać się ze szczegółową prognozą pogody i warunkami w górach. 

 

 

 

Zalecenia

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

II stopień zagrożenia lawinowego (umiarkowany)

Warunki częściowo niekorzystne. Poruszanie się wymaga doświadczenia oraz umiejętności wyboru odpowiedniej trasy i oceny zagrożenia. Na stromych stokach pokrywa śnieżna jest średnio związana, a na pozostałych dobrze. Nie ma raczej zagrożenia schodzenia samorzutnie dużych lawin. Wyzwolenie lawiny jest przede wszystkim możliwe na stromych stokach.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.