Aktualne warunki pogodowe w Bieszczadach

Pogoda Komańcza
Temp 5 ℃
Opady 0 mm/h
Cisn 1014.6 hpa
Wiatr 20 km/h
Kierunek N
dane z: 2019-03-18 14:05
Warunki pogodowe
2
Zagrożenie lawinowe
2
19 marzec
wtorek
2
3

20 marzec
środa
2
0

21 marzec
czwartek
2
4

22 marzec
piątek
2
4

23 marzec
sobota
2
7

24 marzec
niedziela
2
5

25 marzec
poniedziałek
2
4

26 marzec
wtorek
2
2

MET Norway

Komunikat pogodowy

Umiarkowane zagrożenie lawinowe utrzymuje się na niektórych stromych stokach, gdzie wcześniej wiejący wiatr odłożył i uformował deski śnieżne o znacznej grubości. W pokrywie sprzed ostatnich opadów poniżej warstwy wierzchniej, ok. 25 cm, utrzymuje się warstwa śniegu o rozbudowanych kryształach o mniejszej spoistości od pozostałych warstw. Niebezpieczeństwo dotyczy głównie stromych stoków, zagłębień terenowych, jarów o różnych wystawach, ale w szczególności północnych, północno – wschodnich i wschodnich z depozytami nawianego i nagromadzonego śniegu. Grubość pokrywy na znacznym obszarze mocno zróżnicowana, narastająca wraz ze wzrostem wysokości i dochodząca do 120 cm, w miejscach nawianych więcej, jest częściowo stabilizowana przez wystającą roślinność. Wiejący w ostatnich dniach bardzo silny wiatr przemieścił śnieg z bieżących oraz ostatnich opadów na zbocza zawietrzne. Dodatnie temperatury spowodowały przemoczenie i rozmięknięcie wierzchnich warstw, zwiększył się ciężar właściwy śniegu. Na stokach południowych znów pojawiły się miejsca bez pokrywy śnieżnej. Prognozowane opady deszczu, a w godzinach popołudniowych deszczu ze śniegiem, północny i północno-zachodni wiatr do 50 km/h. Ze względu na dodatnie temperatury w ciągu dnia wzrost zagrożenia do podanego w komunikacie.Wyrazistość przebiegu szlaków turystycznych uzależniona od aktualnej widzialności.Informacja o szlakach zamkniętych znajduje się na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego https://www.bdpn.pl/
Komunikat z: 2019-03-18 12:20
źródło: bieszczady.gopr.pl

Aktualne zdjecia

zdjęcia z godziny: 14:00

Lista zamkniętych szlaków w Bieszczadzkim Parku Narodowym

  • szlak zielony: Wetlina – Jawornik,
  • szlak żółty: Jawornik – Rabia Skała,
  • szlak niebieski: Rabia Skała – Krzemieniec – Wielka Rawka (szlak graniczny),
  • szlak czerwony: Wołosate – Przełęcz Bukowska – Rozsypaniec,
  • szlak niebieski z Pszczelin (Widełki) na Bukowe Berdo,
  • szlak żółty z Mucznego na Bukowe Berdo.

Zalecenia zimowe

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

II stopień zagrożenia lawinowego (umiarkowany)

Warunki częściowo niekorzystne. Poruszanie się wymaga doświadczenia oraz umiejętności wyboru odpowiedniej trasy i oceny zagrożenia. Na stromych stokach pokrywa śnieżna jest średnio związana, a na pozostałych dobrze. Nie ma raczej zagrożenia schodzenia samorzutnie dużych lawin. Wyzwolenie lawiny jest przede wszystkim możliwe na stromych stokach.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

Zalecane wyposażenie

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

Ważne adresy

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.