Aktualne warunki pogodowe w Karkonoszach

Pogoda Śnieżka
Temp -3 ℃
Opady 0 mm/h
Cisn 1013.7 hpa
Wiatr 31 km/h
Kierunek WSW
dane z: 2019-03-18 14:05
Warunki pogodowe
3
Zagrożenie lawinowe
3
19 marzec
wtorek
3
-5

20 marzec
środa
3
-3

21 marzec
czwartek
3
2

22 marzec
piątek
3
4

23 marzec
sobota
3
4

24 marzec
niedziela
3
-2

25 marzec
poniedziałek
3
-3

26 marzec
wtorek
3
-2

MET Norway

Komunikat pogodowy

Wzrost temperatury powietrza w ciągu dnia podniósł temperaturę (a nawet roztopił) wierzchnich warstw pokrywy  co spowodowało wzrost plastyczności i ciężaru właściwego śniegu. Wierzchnie, szczególnienawiane warstwy śniegu są słabo związane ze starym podłożem - czyli starym zmrożonym śniegiem. Szczególnie zagrożone miejsca to wszystkie obszary w kotłach polodowcowych, leje oraz wszystkie jary, zagłębienia terenowe,strome mocno nasłonecznione w ciągu dnia zbocza  powyżej górnej granicy lasu . Pokrywa jest jednak zróżnicowana, w wyższych partiach występuje śnieg przewiany miejscami twardy, lód. Tuż poniżej grzbietu szczególnie na  stronach zawietrznych pod nawisami /Kotły polodowcowe/ miejscami utworzyły się mocno sprasowane deski śnieżne, które zalegają na twardym zlodowaciałym podłożu tworząc tzw."pułapki". Poniżej warstwy wierzchniej starego śniegu występują kanciaste kryształy, które dodatkowo osłabiają pokrywę śnieżną. Zapowiadane są  niewielkie przelotne  opady śniegu oraz wiatr z kierunków zachodnich, prognozowany jest nieznaczny spadek temperatury, . 

Komunikat z: 2019-03-18 12:57
źródło: gopr.pl/lawiny/karkonosze

Aktualne zdjecia

zdjęcia z godziny: 14:00

Lista zamkniętych szlaków w Karkonoskim Parku Narodowym

  • zielony od grupy skalnej Pielgrzymy do Przełęczy Karkonoskiej,
  • czerwony przez Kocioł Łomniczki,
  • żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów,
  • zielony przez Łabski Kocioł w kierunku Śnieżnych Stawków do Rozdroża Pod Wielkim Szyszakiem,
  • niebieski od Domku Myśliwskiego do Samotni,
  • Odcinek żółty przez Biały Jar,
  • Odcinek szlaku niebieskiego - "Droga Jubileuszowa" na Śnieżkę
źródło: kpnmab.pl

Mapa zamkniętych szlaków w Karkonoskim Parku Narodowym


Zalecenia zimowe

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

III stopień zagrożenia lawinowego (znaczny)

Warunki niekorzystne w znacznym stopniu. Trzeba unikać stromych stoków, pokrywa śnieżna jest na nich umiarkowanie lub słabo związana. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oceny lawinowej sytuacji. Istnieje możliwość samorzutnego schodzenia średnich, czasem również dużych lawin. Zaleca się korzystanie z usług przewodnika.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

Zalecane wyposażenie

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

Ważne adresy

Grupa Karkonoska GOPR
Horská služba ČR - informacje pogodowe
Informacja o zamkniętych szlakach - Karkonoski Park Narodowy

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.