Aktualne warunki pogodowe w Karkonoszach

Pogoda Śnieżka
Temp -7 ℃
Opady 0 mm/h
Cisn 1000.5 hpa
Wiatr 24 km/h
Kierunek WNW
dane z: 2020-02-26 22:00
Warunki pogodowe
2
Zagrożenie lawinowe
2
01 marzec
niedziela
2
-3

01 marzec
niedziela
2
-3

02 marzec
poniedziałek
2
-3

02 marzec
poniedziałek
2
-3

03 marzec
wtorek
2
-2

03 marzec
wtorek
2
-2

04 marzec
środa
2
-3

04 marzec
środa
2
-3

MET Norway

Komunikat pogodowy

W ostatnich 24 h spadło około 5 cm śniegu świeżego. Śnieg jest transportowany przez silnie wiejący wiatr i odkładany w formie poduszek śniegowych / deska / , które słabo są związane ze starym śniegiem. Miejsca gdzie występują zwiększone depozyty  to strome stoki pod przełamaniami terenu w Kotłach polodowcowych, żleby, jary, zagłębienia terenowe oraz na niektórych stromych stokach zawietrznych powyżej górnej granicy lasu, głównie stoki o wystawach północnych. W tych miejscach występuje zwiększone zagrożenie lawinowe. W innych miejscach pokrywa śniegu starego  jest stabilizowana przez niską roślinność. Ciągłość pokrywy śniegowej od 1000 mnpm -  grubość pokrywy od 10 do 120 cm. 

Możliwość niewielkich samoistnych lawin i zsuwów.

W ciągu najbliższej doby prognozowane jest spadek temperatury poniżej zera, przelotne  opad śniegu,  wiatr z kierunków wschodnich dochodzący w porywach do 15  m/s na grzbietach Karkonoszy

Komunikat z: 2020-02-26 18:00
źródło: gopr.pl/lawiny/karkonosze

Aktualne zdjecia

zdjęcia z godziny: 06:00

Lista zamkniętych szlaków w Karkonoskim Parku Narodowym

Szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki (Kocioł pod Śnieżką) 
Szlak żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem w stronę Śnieżnych Kotłów
Szlak zielony od schroniska Pod Łabskim Szczytem
Szlak niebieski na Śnieżkę (Droga Jubileuszowa)
 Szlak żółty przez Biały Jar
Szlak zielony od górnej stacji wyciągu na Szrenicę do skrzyżowania ze szlakiem czerwony przy skałkach Trzy Świnki
Szlak niebieski od Domku Myśliwskiego do Samotni.
 
źródło: kpnmab.pl

Kamery Szrenica (1361 m n.p.m.)

źródło: airmax.pl

Zalecenia

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

II stopień zagrożenia lawinowego (umiarkowany)

Warunki częściowo niekorzystne. Poruszanie się wymaga doświadczenia oraz umiejętności wyboru odpowiedniej trasy i oceny zagrożenia. Na stromych stokach pokrywa śnieżna jest średnio związana, a na pozostałych dobrze. Nie ma raczej zagrożenia schodzenia samorzutnie dużych lawin. Wyzwolenie lawiny jest przede wszystkim możliwe na stromych stokach.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.