Aktualne warunki pogodowe w Tatrach

Pogoda Kasprowy Wierch
Temp 9 ℃
Opady 4.1 mm/h
Cisn 1015.5 hpa
Wiatr 21 km/h
Kierunek WSW
dane z: 2019-05-26 12:05
Warunki pogodowe
Zagrożenie lawinowe
27 maj
poniedziałek
10

28 maj
wtorek
9

29 maj
środa
4

30 maj
czwartek
3

31 maj
piątek
6

01 czerwiec
sobota
5

02 czerwiec
niedziela
9

03 czerwiec
poniedziałek
12

MET Norway

Komunikat pogodowy

Komunikat z: 2019-05-26 12:05
źródło: topr.pl

Zalecenia

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalecane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zabierz ze sobą odpowiednią odzież na skrajne warunki.

Jak przetrwać burzę w górach

Wielu turystom wydaje się, że pierwszy, czyli niski stopień zagrożenia lawinowego, nie jest groźny. To błąd, bo w górach, zwłaszcza zimą niebezpiecznie jest cały czas. Podczas przygotowywania komunikatów lawinowych, pod uwagę bierze się między innymi stabilność pokrywy śnieżnej oraz prawdopodobieństwo samoczynnego i mechanicznego zejścia lawiny. Stopnie zagrożenia lawinowego przedstawia się w pięciostopniowej skali:


Przed wyjściem w góry przeanalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskach i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.

Ważne adresy

Horská záchranná služba
Topr - Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.