Pogoda Kasprowy Wierch
Temp -12 ℃
Opady 0 mm/h
Cisn 1024.4 hpa
Wiatr 13 km/h
Kierunek SW
dane z: 2020-12-02 00:00
Warunki pogodowe
2
Zagrożenie lawinowe
2
03 grudzień
czwartek
2
-4

04 grudzień
piątek
2
-4

05 grudzień
sobota
2
-2

06 grudzień
niedziela
2
-1

07 grudzień
poniedziałek
2
-4

08 grudzień
wtorek
2
-4

09 grudzień
środa
2
-1

10 grudzień
czwartek
2
-2

MET Norway

Komunikat pogodowy

Szlaki pokryte są śniegiem, pod którym w wielu miejscach zalega lód. W wyższych partiach Tatr, niektóre z nich mogą być nieprzetarte. Wszędzie jest bardzo ślisko. Przypominamy również, że dni są coraz krótsze i ciemno robi się już przed godziną 16. Należy tak zaplanować wycieczkę, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem.

W Dolinie Kościeliskiej, za Polaną Pisaną, w rejonie mostków trwają prace remontowe. Mostkami można przechodzić, jednak prosimy o zachowanie ostrożności i stosowanie się do poleceń osób tam pracujących.
Komunikat z: 2020-12-02 00:00
źródło: tpn.pl

Lista zamkniętych szlaków w Tatrzańskim Parku Narodowym

Zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora nr 23/2020 z 4 maja 2020 r. cały obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zamknięty do odwołania (do czasu odpowiedniej pokrywy śnieżnej) dla uprawiania wszelkich form narciarstwa.
źródło: tpn.pl

Zalecenia

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

II stopień zagrożenia lawinowego (umiarkowany)

Warunki częściowo niekorzystne. Poruszanie się wymaga doświadczenia oraz umiejętności wyboru odpowiedniej trasy i oceny zagrożenia. Na stromych stokach pokrywa śnieżna jest średnio związana, a na pozostałych dobrze. Nie ma raczej zagrożenia schodzenia samorzutnie dużych lawin. Wyzwolenie lawiny jest przede wszystkim możliwe na stromych stokach.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

data publikacji artykułu: