Aktualne warunki pogodowe w Tatrach

Pogoda Kasprowy Wierch
Temp -6 ℃
Opady 1.3 mm/h
Cisn 1015.7 hpa
Wiatr 16 km/h
Kierunek W
dane z: 2019-03-18 14:05
Warunki pogodowe
2
Zagrożenie lawinowe
2
19 marzec
wtorek
2
-6

20 marzec
środa
2
-7

21 marzec
czwartek
2
-3

22 marzec
piątek
2
-1

23 marzec
sobota
2
2

24 marzec
niedziela
2
-4

25 marzec
poniedziałek
2
-4

26 marzec
wtorek
2
-6

MET Norway

Komunikat pogodowy

Należy zwrócić szczególną uwagę na rozległe pola śnieżne,formacje wklęsłe, żleby, depresje, miejsce pod ścianami, na różnych wystawach sporo nawianego śniegu,im wyżej tym śniegi bardziej przewiane.Na graniach uwaga na nawisy,miejscami śnieg wywiany, bardzo twardo.
Komunikat z: 2019-03-18 12:20
źródło: topr.pl

Zalecenia zimowe

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

II stopień zagrożenia lawinowego (umiarkowany)

Warunki częściowo niekorzystne. Poruszanie się wymaga doświadczenia oraz umiejętności wyboru odpowiedniej trasy i oceny zagrożenia. Na stromych stokach pokrywa śnieżna jest średnio związana, a na pozostałych dobrze. Nie ma raczej zagrożenia schodzenia samorzutnie dużych lawin. Wyzwolenie lawiny jest przede wszystkim możliwe na stromych stokach.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

Zalecane wyposażenie

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

Ważne adresy

Horská záchranná služba
Topr - Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.