Pogoda Klimczok
Temp -6 ℃
Opady 0.2 mm/h
Cisn 1030.6 hpa
Wiatr 25 km/h
Kierunek NNE
dane z: 2020-03-22 11:00
Warunki pogodowe
1
Zagrożenie lawinowe
1
08 kwiecień
środa
1
13

09 kwiecień
czwartek
1
13

10 kwiecień
piątek
1
9

11 kwiecień
sobota
1
11

12 kwiecień
niedziela
1
13

13 kwiecień
poniedziałek
1
11

14 kwiecień
wtorek
1
4

15 kwiecień
środa
1
9

MET Norway

Komunikat pogodowyNiewielkie zagrożenie występuje głównie w żlebach, kotłach oraz na wybranych bardzo stromych stokach, gdzie śnieg jest zgromadzony w większych ilościach. Pokrywa na ogół stabilna, jedynie w miejscach nawianych możliwość wystąpienia zsuwów i małych lawin. Na znacznej części obszaru pokrywa stabilizowana przez wystającą roślinność oraz kamienie.

Pokrywa śnieżna w patiach szczytowych Babiej Góry ok. 100cm, w miejscach nawianych więcej, w najwyższych partiach grzbietu śnieg wywiany i wytopiony, miejscowo oblodzenie.

Na Markowych Szczawinach 60cm śniegu.

Jutro pogodnie, temperatura w partiach szczytowych +4C, na poziomie 1000 temperatury do +10C, wiatr ok 25km/h południowo-zachodni.

Przypominamy, że wszystkie szlaki na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego są zamknięte do odwołania.
Komunikat z: 2020-04-07 00:00
źródło: beskidy.gopr.pl

Zalecenia

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

I stopień zagrożenia lawinowego (niski)

Dobre, bezpieczne warunki do wędrówek i narciarstwa. Pokrywa śnieżna jest stabilna i dobrze związana. Brak opadów przez dłuższy czas. Zejście lawiny jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym na pokrywę (np. grupa narciarzy) na bardzo stromych stokach. Możliwe jest przemieszczanie śniegu (zsuw) z minimalnym ryzykiem zasypania lub małe lawiny, które osiągają koniec stoku.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

data publikacji artykułu: