Pogoda Klimczok
Temp 10 ℃
Opady 0.2 mm/h
Cisn 998.9 hpa
Wiatr 22 km/h
Kierunek SSW
dane z: 2021-05-13 20:00
Warunki pogodowe
1
Zagrożenie lawinowe
1
14 maj
piątek
1
9

14 maj
piątek
1
9

15 maj
sobota
1
14

15 maj
sobota
1
14

16 maj
niedziela
1
12

16 maj
niedziela
1
12

17 maj
poniedziałek
1
13

17 maj
poniedziałek
1
13

MET Norway

Komunikat pogodowyNiewielkie lokalne zagrożenie lawinowe występuje tylko w żlebach, kotłach i pod przekłamaniami terenu. Pokrywa śnieżna zbudowana z kryształów w formie ziaren roztopowych ogólnie dobrze związanych ze sobą. Wystąpienia zjawisk lawinowych można się spodziewać w przypadku pojawienia się znacznej ilości płynnej wody w pokrywie - dotyczy to miejsc z depozytami oraz całości pokrywy w miejscach gdzie zalega ona na podłożu trawiastym.

Pokrywa śnieżna w partiach szczytowych Babiej Góry zróżnicowana do około 70 cm. W większości miejsc wystaje już kosówka, pojawiają się coraz większe przetopy. 

Jutro opady deszczu, wiatr zachodni do 30 km/h, w ciągu dnia temperatura w partiach szczytowych +4C, na wysokości 1000 m npm +8C.

W związku ze znaczną redukcją pokrywy śnieżnej zagrożenie będzie spadać.
Komunikat z: 2021-05-13 18:00
źródło: beskidy.gopr.pl

Zalecenia

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

I stopień zagrożenia lawinowego (niski)

Dobre, bezpieczne warunki do wędrówek i narciarstwa. Pokrywa śnieżna jest stabilna i dobrze związana. Brak opadów przez dłuższy czas. Zejście lawiny jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym na pokrywę (np. grupa narciarzy) na bardzo stromych stokach. Możliwe jest przemieszczanie śniegu (zsuw) z minimalnym ryzykiem zasypania lub małe lawiny, które osiągają koniec stoku.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

data publikacji artykułu: