Pogoda Klimczok
Temp -7 ℃
Opady 0 mm/h
Cisn 1010.0 hpa
Wiatr 19 km/h
Kierunek NW
dane z: 1970-01-01 00:30
Warunki pogodowe
2
Zagrożenie lawinowe
2
01 luty
wtorek
2
-5

02 luty
środa
2
-2

03 luty
czwartek
2
-3

04 luty
piątek
2
-1

05 luty
sobota
2
-2

06 luty
niedziela
2
-3

07 luty
poniedziałek
2
-2

08 luty
wtorek
2
-3

MET Norway

Komunikat pogodowyUmiarkowane zagrożenie lawinowe występuje na bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu. Zagrożenie dotyczy głównie żlebów, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu przede wszystkim po północnej stronie masywu. Czynnikiem osłabiającym pokrywę jest całodobowe ocieplenie oraz prognozowane opady deszczu również w najwyższych partiach masywu.

Duża zmienność lokalna pokrywy śnieżnej, wzrost wraz ze wzrostem wysokości. Na części obszaru pokrywa stabilizowana przez wystającą roślinność.

W szczytowych partiach Babiej Góry ok 140cm, w miejscach odkładania śniegu przez silny wiatr znacznie więcej. Stała pokrywa śnieżna od ok 1150 m npm, lokalnie znaczne oblodzenie. 

Jutro rano możliwe przejaśnienia, popołudniu pochmurnie z niewielkimi, przelotnymi opadami deszczu, temperatura +3C w partiach szczytowych, na poziomie 1000m npm +8C , wiatr południowo-zachodni ok 30km/h.
Komunikat z: 2024-02-28 06:00
źródło: beskidy.gopr.pl

Zalecenia

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

II stopień zagrożenia lawinowego (umiarkowany)

Warunki częściowo niekorzystne. Poruszanie się wymaga doświadczenia oraz umiejętności wyboru odpowiedniej trasy i oceny zagrożenia. Na stromych stokach pokrywa śnieżna jest średnio związana, a na pozostałych dobrze. Nie ma raczej zagrożenia schodzenia samorzutnie dużych lawin. Wyzwolenie lawiny jest przede wszystkim możliwe na stromych stokach.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

data publikacji artykułu: