Aktualne warunki pogodowe w Beskidach

Pogoda Klimczok
Temp -5 ℃
Opady 0 mm/h
Cisn 1005.4 hpa
Wiatr 28 km/h
Kierunek SW
dane z: 2020-01-29 08:00
Warunki pogodowe
1
Zagrożenie lawinowe
1
30 styczeń
czwartek
1
0

31 styczeń
piątek
1
0

01 luty
sobota
1
3

02 luty
niedziela
1
4

03 luty
poniedziałek
1
0

04 luty
wtorek
1
1

05 luty
środa
1
8

06 luty
czwartek
1
-3

MET Norway

Komunikat pogodowy

Niewielkie zagrożenie występuje tylko na bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu przez wiatr (żleby, kotły, zagłębienia terenu). Na większości obszaru pokrywa stabilizowana przez wystającą roślinność. Terenom z większą ilością śniegu towarzyszą miejsca jego niemal pozbawione. Śnieg przepadający, na powierzchni gruba warstwa szreni przykryta warstwą ok 5 cm śniegu z ostatniego opadu.Pokrywa śnieżna w patiach szczytowych Babiej Góry ok 60cm. Na części szlaków panują trudne warunki ze względu na oblodzenie.Na Markowych Szczawinach 47cm śniegu.Jutro pochmurnie z niewielkimi, przelotnymi opadami śniegu, temperatura w partiach szczytowych ok -9C, wiatr do 60km/h zachodni.
Komunikat z: 2020-01-29 06:00
źródło: beskidy.gopr.pl

Zalecenia

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalecane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zabierz ze sobą odpowiednią odzież na skrajne warunki.

Jak przetrwać burzę w górach
Wyposażenie na wiosenną wyprawę w góry

I stopień zagrożenia lawinowego (niski)

Dobre, bezpieczne warunki do wędrówek i narciarstwa. Pokrywa śnieżna jest stabilna i dobrze związana. Brak opadów przez dłuższy czas. Zejście lawiny jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym na pokrywę (np. grupa narciarzy) na bardzo stromych stokach. Możliwe jest przemieszczanie śniegu (zsuw) z minimalnym ryzykiem zasypania lub małe lawiny, które osiągają koniec stoku.


Przed wyjściem w góry przeanalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskach i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.