Aktualne warunki pogodowe w Beskidach

Pogoda Klimczok
Temp 10 ℃
Opady 0 mm/h
Cisn 1019.3 hpa
Wiatr 15 km/h
Kierunek NNW
dane z: 2019-04-21 18:05
Warunki pogodowe
1
Zagrożenie lawinowe
1
22 kwiecień
poniedziałek
1
8

23 kwiecień
wtorek
1
9

24 kwiecień
środa
1
14

25 kwiecień
czwartek
1
18

26 kwiecień
piątek
1
20

27 kwiecień
sobota
1
9

28 kwiecień
niedziela
1
10

29 kwiecień
poniedziałek
1
14

MET Norway

Komunikat pogodowy

Cykliczne zmiany temperatury dzień-noc stabilizują pokrywę. Lokalne zagrożenie lawinowe występuje w miejscach odłożenia większych ilości śniegu na bardzo stromych stokach, dotyczy to głównie żlebów, kociołków, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu. Uwagę należy zwrócić w miejscach gdzie pokrywa ogrzaniu pod wpływem promieni słonecznych lub lokalnych ognisk wyższej temperatury. Pokrywa zbudowana w większości ze śniegu poddanego cyklom rozmrażania i ponownego zamarzania.  Na części obszaru pokrywa stabilizowana przez wystającą roślinność. Duża zmienność lokalna pokrywy śnieżnej, wzrost wraz ze wzrostem wysokości.W szczytowych partiach Babiej Góry ok 150cm, w miejscach odkładania śniegu przez silny wiatr więcej (miejscowo ponad 2m). Szlaki częściowo oblodzone, grzbiet wytopiony.Jutro pogodnie,  temperatury w partiach szczytowych do +2C, wiatr północny do 20km/h.
Komunikat z: 2019-04-21 18:07
źródło: beskidy.gopr.pl

Zalecenia zimowe

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

I stopień zagrożenia lawinowego (niski)

Dobre, bezpieczne warunki do wędrówek i narciarstwa. Pokrywa śnieżna jest stabilna i dobrze związana. Brak opadów przez dłuższy czas. Zejście lawiny jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym na pokrywę (np. grupa narciarzy) na bardzo stromych stokach. Możliwe jest przemieszczanie śniegu (zsuw) z minimalnym ryzykiem zasypania lub małe lawiny, które osiągają koniec stoku.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

Zalecane wyposażenie

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

Ważne adresy

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.