Aktualne warunki pogodowe w Beskidach

Pogoda Klimczok
Temp -2/-8 ℃
Opady 0 mm/h
Zachm 0%
Cisn 1044 hpa
Wiatr 11 m/s
dane z: 2019-02-23 13:36
Warunki pogodowe
1
Zagrożenie lawinowe
1

Komunikat pogodowy

Niewielkie zagrożenie lawinowe występuje tylko na bardzo stromych stokach: głównie w żlebach, kociołkach, zagłębieniach terenowych, miejscach za przełamaniami terenu oraz w miejscach odłożenia większych depozytów śniegu. Niewielkie nocne opady z wiatrem utworzyły niewielkie świeże "deski" śnieżne na twardszej starej warstwie, powodując możliwość wystąpienia zsuwów i małych lawin. Na części obszaru pokrywa stabilizowana przez wystającą roślinność. Duża zmienność lokalna pokrywy śnieżnej, wzrost wraz ze wzrostem wysokości. W szczytowych partiach Babiej Góry ok 200cm, w miejscach odkładania śniegu przez silny wiatr znacznie więcej (miejscowo do 3m). Jutro częściowe zachmurzenie oraz północno-wschodni wiatr do 40 km/h.
Komunikat z: 2019-02-23 11:08
źródło: beskidy.gopr.pl

Zalecenia zimowe

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt

I stopień zagrożenia lawinowego (niski)

Dobre, bezpieczne warunki do wędrówek i narciarstwa. Pokrywa śnieżna jest stabilna i dobrze związana. Brak opadów przez dłuższy czas. Zejście lawiny jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym na pokrywę (np. grupa narciarzy) na bardzo stromych stokach. Możliwe jest przemieszczanie śniegu (zsuw) z minimalnym ryzykiem zasypania lub małe lawiny, które osiągają koniec stoku.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

Zalecane wyposażenie

Wyposażenie zimowe

Ważne adresy

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.