Pogoda Klimczok
Temp -1 ℃
Opady 0.2 mm/h
Cisn 1034.2 hpa
Wiatr 27 km/h
Kierunek NNW
dane z: 2021-02-27 16:00
Warunki pogodowe
2
Zagrożenie lawinowe
2
28 luty
niedziela
2
0

28 luty
niedziela
2
0

01 marzec
poniedziałek
2
1

01 marzec
poniedziałek
2
1

02 marzec
wtorek
2
7

02 marzec
wtorek
2
7

03 marzec
środa
2
8

03 marzec
środa
2
8

MET Norway

Komunikat pogodowyZagrożenie lawinowe występuje na stromych i bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia przewianego śniegu. Zagrożenie dotyczy głównie północnych stoków (żleby, kotły, zagłębienia terenowe), ale na całości obszaru należy zwrócić uwagę na mikrorzeźbę terenu. Stara pokrywa śnieżna zbudowana z różnych gatunków śniegu, w większości dobrze związanych ze sobą. Na granicy starej pokrywy i śniegu pochodzącego z poprzednich opadów ze względu na dużą różnicę temperatur utworzyły się niekorzystne formy śniegu (formy kanciaste) o słabszej spójności, które pod wpływem ocieplenia ulegają powolnej degradacji.

Pokrywa śnieżna w partiach szczytowych Babiej Góry ponad 100 cm, w miejscach nawianych więcej. Na grzbiecie w miejscach wywianych oraz w niższych partiach oblodzenie, szlaki w częściowo nieprzetarte. Należy zwrócić także uwagę na lokalne duże nawisy.

W nocy i jutro niewielkie opady śniegu w wyższych partiach, niżej możliwy śnieg z deszczem, wiatr północno-zachodni(ok 40 km/h), temperatura w partiach szczytowych ok -6C.

W przypadku wystąpienia prognozowanego znacznego ochłodzenia, nastąpi  zmrożenie poszczególnych warstw w pokrywie i spadek zagrożenia.
Komunikat z: 2021-02-27 12:00
źródło: beskidy.gopr.pl

Zalecenia

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

II stopień zagrożenia lawinowego (umiarkowany)

Warunki częściowo niekorzystne. Poruszanie się wymaga doświadczenia oraz umiejętności wyboru odpowiedniej trasy i oceny zagrożenia. Na stromych stokach pokrywa śnieżna jest średnio związana, a na pozostałych dobrze. Nie ma raczej zagrożenia schodzenia samorzutnie dużych lawin. Wyzwolenie lawiny jest przede wszystkim możliwe na stromych stokach.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

data publikacji artykułu: