Pogoda Komańcza
Temp 6 ℃
Opady 0 mm/h
Cisn 1018.7 hpa
Wiatr 28 km/h
Kierunek ENE
dane z: 2021-04-18 11:00
Warunki pogodowe
1
Zagrożenie lawinowe
1
19 kwiecień
poniedziałek
1
8

20 kwiecień
wtorek
1
8

21 kwiecień
środa
1
9

22 kwiecień
czwartek
1
8

23 kwiecień
piątek
1
5

24 kwiecień
sobota
1
6

25 kwiecień
niedziela
1
12

26 kwiecień
poniedziałek
1
3

MET Norway

Komunikat pogodowyNiewielkie zagrożenie lawinowe występuje lokalnie głównie na stromych stokach, o wystawach północnych i północno-wschodnich, gdzie wiejący wcześniej południowy wiatr przetransportował i nagromadził większe ilości śniegu. Pokrywa starego śniegu zbudowana z wielu warstw o różnej twardości poprzedzielana warstwami lodu i lodoszreni. Poszczególne warstwy w starej pokrywie są na ogół dobrze ze sobą związane, śnieg z ostatnich opadów został przetransportowany przez wiatr i odłożony w miejscach zawietrznych. Górna warstwa pokrywy zbudowana głównie ze śniegu przewianego, miejscami po nocnych przymrozkach możemy spodziewać się warstwy lodoszreni. W miejscach gdzie wiatr odłożył śnieg pokrywa może sięgać 200 cm. Dodatnie temperatury w ciągu dnia powodują zmianę plastyczności śniegu, może mieć to wpływ na zmniejszenie stabilności pokrywy. W dolinach śnieg w płatach, wzrost grubości pokrywy wraz ze wzrostem wysokości.

Prognozowane dalsze ocieplenie w przebiegu dnia /do 5°C w partiach szczytowych/ oraz umiarkowany wschodni wiatr do 30 km/h.

Informacje o szlakach turystycznych na stronie https://www.bdpn.pl

Komunikat z: 2021-04-18 06:00
źródło: bieszczady.gopr.pl

Aktualne zdjecia

zdjęcia z godziny: 11:00

Lista zamkniętych szlaków w Bieszczadzkim Parku Narodowym

Wszystkie szlaki są dostępne dla odwiedzających. Warto wcześniej zapoznać się ze szczegółową prognozą pogody i warunkami w górach. 

 

 

 

Zalecenia

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

I stopień zagrożenia lawinowego (niski)

Dobre, bezpieczne warunki do wędrówek i narciarstwa. Pokrywa śnieżna jest stabilna i dobrze związana. Brak opadów przez dłuższy czas. Zejście lawiny jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym na pokrywę (np. grupa narciarzy) na bardzo stromych stokach. Możliwe jest przemieszczanie śniegu (zsuw) z minimalnym ryzykiem zasypania lub małe lawiny, które osiągają koniec stoku.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

data publikacji artykułu: