Pogoda Komańcza
Temp 12 ℃
Opady 0 mm/h
Cisn 1021.9 hpa
Wiatr 35 km/h
Kierunek SSW
dane z: 2020-10-22 11:00
Warunki pogodowe
Zagrożenie lawinowe
23 pażdziernik
piątek
9

24 pażdziernik
sobota
8

25 pażdziernik
niedziela
11

26 pażdziernik
poniedziałek
10

27 pażdziernik
wtorek
11

28 pażdziernik
środa
13

29 pażdziernik
czwartek
9

30 pażdziernik
piątek
7

MET Norway

Komunikat pogodowy

 Noce jeszcze chłodne: temperatura poniżej zera stopni, a w ciągu dnia znaczny jej wzrost powoduje topnienie pokrywy śniegowej. Śniegu w Karkonoszach coraz mniej, więcej śniegu znajduje się w Kotłach polodowcowych /żleby ,zagłębienia terenowe oraz niektórych stromych zboczach powyżej górnej granicy lasu, gdzie zalegają większe depozyty śniegu z wcześniejszych opadów przetransportowanych i odłożonych przez wiatr/. W ciągu dnia możliwość wystąpienia zsuwów śniegu lub niewielkich lawiny, głównie na stromych zboczach wystawionych na działanie promieni słonecznych w innych miejscach gdzie jeszcze zalega śnieg pokrywa jest stabilizowana przez wystające kamienie i niską roślinność / kosodrzewina itp./. Pokrywa śniegowa nie równomierna od 1200 mnpm, w wielu miejscach dużo wytopów.

W ciągu najbliższej doby prognozowane  temperatury w nocy około 0 stopni Celsjusza  a dodatnie w dzień. Dużo słońca. Wiatry głównie z kierunków zachodnich i północnych w ciągu dnia w partiach szczytowych do 10 m/s. 

W ciągu najbliższej doby nie przewiduje się zmiany stopnia zagrożenia lawinowego.

Komunikat z: 2020-04-24 06:00
źródło: bieszczady.gopr.pla

Aktualne zdjecia

zdjęcia z godziny: 11:00

Lista zamkniętych szlaków w Bieszczadzkim Parku Narodowym

Wszystkie szlaki są dostępne dla odwiedzających. Warto wcześniej zapoznać się ze szczegółową prognozą pogody i warunkami w górach. 

 

 

 

Zalecenia

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

data publikacji artykułu: