Aktualne warunki pogodowe w Bieszczadach

Pogoda Komańcza
Temp 13 ℃
Opady 0.2 mm/h
Cisn 1019.0 hpa
Wiatr 24 km/h
Kierunek NNW
dane z: 2019-04-21 18:05
Warunki pogodowe
1
Zagrożenie lawinowe
1
22 kwiecień
poniedziałek
1
8

23 kwiecień
wtorek
1
5

24 kwiecień
środa
1
11

25 kwiecień
czwartek
1
16

26 kwiecień
piątek
1
17

27 kwiecień
sobota
1
16

28 kwiecień
niedziela
1
7

29 kwiecień
poniedziałek
1
12

MET Norway

Komunikat pogodowy

Nieznaczne zagrożenie lawinowe utrzymuje się na niewielu stromych stokach, w miejscach, gdzie wcześniej wiejące wiatry spowodowały odłożenie depozytów śniegu o znacznej grubości. Utrzymujące się dodatnie temperatury powietrza spowodowały rozmiękanie wierzchnich warstw oraz wzrost ciężaru właściwego śniegu. Występujące w przekroju stare, zmetamorfizowane warstwy śniegu poprzedzielane lodoszrenią są na ogół dobrze ze sobą związane i stabilne, spodnia warstwa śniegu rozmoknięta. Niebezpieczeństwo dotyczy kilku stromych stoków, o wystawach północnych i północno – wschodnich. Zalegająca na zboczach północnych zróżnicowana grubość pokrywy, narastająca wraz ze wzrostem wysokości jest częściowo stabilizowana przez wystającą roślinność i kształtuje się od wysokości około 1050 m npm. na poziomie od 20 do 80 cm. Grzbiety oraz stoki południowe wytopione z niewielką ilością śniegu w płatach. Jutro prognozowany pogodny dzień, wiatr umiarkowany północny.Informacja o szlakach znajduje się na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego https://www.bdpn.pl/
Komunikat z: 2019-04-19 18:52
źródło: bieszczady.gopr.pl

Aktualne zdjecia

zdjęcia z godziny: 18:00

Lista zamkniętych szlaków w Bieszczadzkim Parku Narodowym

  • szlak zielony: Wetlina – Jawornik,
  • szlak żółty: Jawornik – Rabia Skała,
  • szlak niebieski: Rabia Skała – Krzemieniec – Wielka Rawka (szlak graniczny),
  • szlak czerwony: Wołosate – Przełęcz Bukowska – Rozsypaniec,
  • szlak niebieski z Pszczelin (Widełki) na Bukowe Berdo,
  • szlak żółty z Mucznego na Bukowe Berdo.

Zalecenia zimowe

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

I stopień zagrożenia lawinowego (niski)

Dobre, bezpieczne warunki do wędrówek i narciarstwa. Pokrywa śnieżna jest stabilna i dobrze związana. Brak opadów przez dłuższy czas. Zejście lawiny jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym na pokrywę (np. grupa narciarzy) na bardzo stromych stokach. Możliwe jest przemieszczanie śniegu (zsuw) z minimalnym ryzykiem zasypania lub małe lawiny, które osiągają koniec stoku.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

Zalecane wyposażenie

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

Ważne adresy

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.