Pogoda Komańcza
Temp -5 ℃
Opady 0.5 mm/h
Cisn 1017.5 hpa
Wiatr 33 km/h
Kierunek S
dane z: 2021-01-19 22:00
Warunki pogodowe
1
Zagrożenie lawinowe
1
20 styczeń
środa
1
-5

21 styczeń
czwartek
1
-2

22 styczeń
piątek
1
0

23 styczeń
sobota
1
2

24 styczeń
niedziela
1
-1

25 styczeń
poniedziałek
1
-6

26 styczeń
wtorek
1
-6

27 styczeń
środa
1
-8

MET Norway

Komunikat pogodowyNieznaczne zagrożenie lawinowe utrzymuje się lokalnie na stromych stokach, głównie o wystawie północnej i północno-wschodniej, w miejscach skumulowania śniegu nawianego z ostatnich opadów za przyczyną wiejących w górnych partiach silnych wiatrów ze zmiennych kierunków. Na stoki południowe i południowo-wschodnie utrzymujący się obecnie silny wiatr północno-zachodni przemieścił również znaczne ilości śniegu tworząc miejscowo skupiska ze śniegu przewianego. Ogólnie pokrywa śniegu w pasmach połonin jest zróżnicowana i kształtuje się w granicach od 30 do 45 cm, w miejscach zawietrznych, nawianych dochodzi do 50-60 cm, a przy górnej granicy lasu osiąga nawet do 100 cm. Jest to głównie śnieg świeży, zmrożony oraz przewiany, stabilizowany przez wysoką roślinność trawiastą oraz karłowatą buczynę. Na najbliższą dobę w wyższych partiach prognozowane są przelotne, lokalne opady śniegu przy zachodnim wietrze przechodzącym w południowo-zachodni do 60 km/h. Temperatury dochodzące w nocy do -17° ÷ -20°C będą w dniu jutrzejszym rosły i osiągną -8°÷ -10°C.

Informacje o szlakach turystycznych na https://www.bdpn.pl

Komunikat z: 2021-01-19 18:00
źródło: bieszczady.gopr.pl

Aktualne zdjecia

zdjęcia z godziny: 22:00

Lista zamkniętych szlaków w Bieszczadzkim Parku Narodowym

Wszystkie szlaki są dostępne dla odwiedzających. Warto wcześniej zapoznać się ze szczegółową prognozą pogody i warunkami w górach. 

 

 

 

Zalecenia

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

I stopień zagrożenia lawinowego (niski)

Dobre, bezpieczne warunki do wędrówek i narciarstwa. Pokrywa śnieżna jest stabilna i dobrze związana. Brak opadów przez dłuższy czas. Zejście lawiny jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym na pokrywę (np. grupa narciarzy) na bardzo stromych stokach. Możliwe jest przemieszczanie śniegu (zsuw) z minimalnym ryzykiem zasypania lub małe lawiny, które osiągają koniec stoku.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

data publikacji artykułu: