Aktualne warunki pogodowe w Bieszczadach

Pogoda Komańcza
Temp -3/-7 ℃
Opady 0 mm/h
Zachm 51%
Cisn 1043 hpa
Wiatr 17 m/s
dane z: 2019-02-23 14:07
Warunki pogodowe
1
Zagrożenie lawinowe
1

Komunikat pogodowy

W ostatniej dobie wystąpiły słabe opady śniegu /lokalnie do 10 cm/ przy temperaturach dochodzących do -12°C i bardzo silnym północo-wschodnim wietrze osiągającym w porywach 110 km/h. Śnieg z bieżących opadów został zwiany z odkrytych stoków i w większości osadzony przy górnej granicy lasu /wystawa południowa/. Nieznaczne zagrożenie utrzymuje się na niektórych stromych stokach, w miejscach, gdzie wcześniej wiejące wiatry spowodowały odłożenie depozytów przewianego śniegu o znacznej grubości. Niebezpieczeństwo dotyczy głównie stromych stoków, zagłębień terenowych, jarów, miejsc przygrzbietowych i szczególnie o wystawach północnych, północno – wschodnich. Występująca na znacznym obszarze zróżnicowana grubość pokrywy, narastająca wraz ze wzrostem wysokości i dochodząca do 100 cm jest częściowo stabilizowana przez wystającą roślinność. Na stokach południowych pojawia się coraz więcej miejsc pozbawionych pokrywy śnieżnej. Najbliższa doba bez opadów śniegu, ze spadkiem temperatur do -15°C i wiatrem północno-wschodnim do 70 km/h ale stopniowo słabnącym. Wyrazistość przebiegu szlaków turystycznych uzależniona od aktualnej widzialności. Miejscami możliwe oblodzenia.Informacja o szlakach zamkniętych znajduje się na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego https://www.bdpn.pl/
Komunikat z: 2019-02-23 14:08
źródło: bieszczady.gopr.pl

Aktualne zdjecia

zdjęcia z godziny: 14:00

Lista zamkniętych szlaków w Bieszczadzkim Parku Narodowym

  • szlak zielony: Wetlina – Jawornik,
  • szlak żółty: Jawornik – Rabia Skała,
  • szlak niebieski: Rabia Skała – Krzemieniec – Wielka Rawka (szlak graniczny),
  • szlak czerwony: Wołosate – Przełęcz Bukowska – Rozsypaniec,
  • szlak niebieski z Pszczelin (Widełki) na Bukowe Berdo,
  • szlak żółty z Mucznego na Bukowe Berdo.

Zalecenia zimowe

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt

I stopień zagrożenia lawinowego (niski)

Dobre, bezpieczne warunki do wędrówek i narciarstwa. Pokrywa śnieżna jest stabilna i dobrze związana. Brak opadów przez dłuższy czas. Zejście lawiny jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym na pokrywę (np. grupa narciarzy) na bardzo stromych stokach. Możliwe jest przemieszczanie śniegu (zsuw) z minimalnym ryzykiem zasypania lub małe lawiny, które osiągają koniec stoku.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

Zalecane wyposażenie

Wyposażenie zimowe

Ważne adresy

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.