Aktualne warunki pogodowe w Bieszczadach

Pogoda Komańcza
Temp -2 ℃
Opady 0.1 mm/h
Cisn 1027.8 hpa
Wiatr 32 km/h
Kierunek NNE
dane z: 2020-03-22 11:00
Warunki pogodowe
1
Zagrożenie lawinowe
1
04 kwiecień
sobota
1
5

05 kwiecień
niedziela
1
5

06 kwiecień
poniedziałek
1
8

07 kwiecień
wtorek
1
11

08 kwiecień
środa
1
13

09 kwiecień
czwartek
1
13

10 kwiecień
piątek
1
10

11 kwiecień
sobota
1
13

MET Norway

Komunikat pogodowyNieznaczne zagrożenie lawinowe występuje lokalnie, w niewielu miejscach, głównie na stromych stokach północnych i północno-wschodnich przy górnych fragmentach grzbietów. W miejscach tych są odłożone znaczne depozyty śniegu /ok. 150 cm/ za przyczyną wcześniej wiejących silnych wiatrów. Na obecną chwilę warstwy w ogólnej pokrywie są dobrze związane, twarde i tworzą stabilny monolit.  Grzbiety oraz stoki południowe wytopione z niewielką ilością śniegu w płatach. W zbliżającej się dobie utrzymają się temperatury ujemne dochodzące do -2°C  przy umiarkowanym południowo-zachodnim wietrze mogącym osiągać w porywach 50 km/h.

Szlaki turystyczne na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego zamknięte, szczegóły znajdują się na stronie https://www.bdpn.pl//

Komunikat z: 2020-04-03 18:00
źródło: bieszczady.gopr.pl

Aktualne zdjecia

zdjęcia z godziny: 22:00

Lista zamkniętych szlaków w Bieszczadzkim Parku Narodowym

Wszystkie szlaki są dostępne dla odwiedzających. Warto wcześniej zapoznać się ze szczegółową prognozą pogody i warunkami w górach. 

 

 

 

Zalecenia

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

I stopień zagrożenia lawinowego (niski)

Dobre, bezpieczne warunki do wędrówek i narciarstwa. Pokrywa śnieżna jest stabilna i dobrze związana. Brak opadów przez dłuższy czas. Zejście lawiny jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym na pokrywę (np. grupa narciarzy) na bardzo stromych stokach. Możliwe jest przemieszczanie śniegu (zsuw) z minimalnym ryzykiem zasypania lub małe lawiny, które osiągają koniec stoku.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

data publikacji artykułu:
Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.