Aktualne warunki pogodowe w Bieszczadach

Pogoda Komańcza
Temp 3 ℃
Opady 0 mm/h
Cisn 1026.7 hpa
Wiatr 40 km/h
Kierunek SSW
dane z: 2020-02-16 19:00
Warunki pogodowe
1
Zagrożenie lawinowe
1
21 luty
piątek
1
-3

21 luty
piątek
1
-3

22 luty
sobota
1
-1

22 luty
sobota
1
-1

23 luty
niedziela
1
-1

23 luty
niedziela
1
-1

24 luty
poniedziałek
1
-1

24 luty
poniedziałek
1
-1

MET Norway

Komunikat pogodowyLokalne, niewielkie zagrożenie lawinowe. W górnych partiach Bieszczadów temperatury obecnie oscylują w granicy 0°C przy wiejącym umiarkowanym południowym wietrze. W grzbietowych partiach pokrywa wynosząca od 25 cm w miejscach wytopionych/wywianych do 100 cm, zbudowana jest ze śniegu zsiadłego, przewianego oraz kilku centymetrowej warstwy śniegu świeżego, mokrego z ostatniego opadu. W ciągu dnia utrzymujące się dodatnie temperatury powietrza powodują rozmiękanie powierzchniowych warstw śniegu. Stoki o wystawie południowej częściowo zostały wytopione i wywiane. Najwięcej śniegu znajduje się w miejscach akumulacji depozytów (formacje wklęsłe, górna granica lasu), gdzie miąższość pokrywy może dochodzić do 140 cm. Na części obszaru śnieg stabilizowany przez nieprzykrytą roślinność.

W najbliższej dobie nieznaczny spadek temperatur, w nocy prognozowane słabe opady śniegu, w ciągu dnia możliwe przejaśnienia, wiatr umiarkowany z kierunku zachodniego oraz północno zachodniego. Szlaki turystyczne częściowo przetarte.

Informacja o szlakach znajduje się na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego https://www.bdpn.pl/

Komunikat z: 2020-02-20 12:00
źródło: bieszczady.gopr.pl

Aktualne zdjecia

zdjęcia z godziny: 12:00

Lista zamkniętych szlaków w Bieszczadzkim Parku Narodowym

Wszystkie szlaki są dostępne dla odwiedzających. Warto wcześniej zapoznać się ze szczegółową prognozą pogody i warunkami w górach. 

 

 

 

Zalecenia

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

I stopień zagrożenia lawinowego (niski)

Dobre, bezpieczne warunki do wędrówek i narciarstwa. Pokrywa śnieżna jest stabilna i dobrze związana. Brak opadów przez dłuższy czas. Zejście lawiny jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym na pokrywę (np. grupa narciarzy) na bardzo stromych stokach. Możliwe jest przemieszczanie śniegu (zsuw) z minimalnym ryzykiem zasypania lub małe lawiny, które osiągają koniec stoku.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.