Pogoda Komańcza
Temp -1 ℃
Opady 0 mm/h
Cisn 1002.1 hpa
Wiatr 26 km/h
Kierunek WNW
dane z: 2021-11-29 22:00
Warunki pogodowe
1
Zagrożenie lawinowe
1
30 listopad
wtorek
1
-5

01 grudzień
środa
1
-3

02 grudzień
czwartek
1
-1

03 grudzień
piątek
1
-6

04 grudzień
sobota
1
-6

05 grudzień
niedziela
1
-5

06 grudzień
poniedziałek
1
-6

07 grudzień
wtorek
1
-10

MET Norway

Komunikat pogodowyNieznaczne zagrożenie lawinowe utrzymuje się na niewielu stromych stokach o wystawach północnych i północno-wschodnich, szczególną uwagę należy zwrócić na masyw Wielkiej Rawki w miejscach odłożenia przez wcześniej wiejące wiatry znacznych ilości śniegu. Ze względu na wysokie temperatury w pokrywie można spodziewać się wody, zwiększonej plastyczności śniegu i wzrostu naprężeń. Występujące w przekroju stare, zmetamorfizowane warstwy śniegu poprzedzielane lodoszrenią są na ogół dobrze ze sobą związane i stabilne, spodnia warstwa śniegu rozmoknięta. Zalegająca na zboczach północnych zróżnicowana grubość pokrywy, kształtuje się od wysokości około 1100 m n.p.m. na poziomie od 10 do 90cm. W miejscach nawianych pokrywa może sięgać 150 cm. Grzbiety oraz stoki południowe wytopione bez śniegu. Na wskutek postępującej stabilizacji oraz  znacznego ubytku pokrywy śnieżnej w dniu jutrzejszym zaprzestanie się określania stopnia zagrożenia lawinowego.

Jutro prognozowany deszcz z możliwymi burzami. Temperatury do +10 °C w wyższych partiach. Wiatr południowo-zachodni w porywach do 80 km/h.

Informacje o szlakach turystycznych na stronie https://www.bdpn.pl  

Komunikat z: 2021-05-02 18:00
źródło: bieszczady.gopr.pl

Aktualne zdjecia

zdjęcia z godziny: 22:00

Lista zamkniętych szlaków w Bieszczadzkim Parku Narodowym

Wszystkie szlaki są dostępne dla odwiedzających. Warto wcześniej zapoznać się ze szczegółową prognozą pogody i warunkami w górach. 

 

 

 

Zalecenia

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

I stopień zagrożenia lawinowego (niski)

Dobre, bezpieczne warunki do wędrówek i narciarstwa. Pokrywa śnieżna jest stabilna i dobrze związana. Brak opadów przez dłuższy czas. Zejście lawiny jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym na pokrywę (np. grupa narciarzy) na bardzo stromych stokach. Możliwe jest przemieszczanie śniegu (zsuw) z minimalnym ryzykiem zasypania lub małe lawiny, które osiągają koniec stoku.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

data publikacji artykułu: