Aktualne warunki pogodowe w Karkonoszach

Pogoda Śnieżka
Temp 2/-5 ℃
Opady 0 mm/h
Zachm 0%
Cisn 1044 hpa
Wiatr 6 m/s
dane z: 2019-02-23 14:07
Warunki pogodowe
1
Zagrożenie lawinowe
1

Komunikat pogodowy

Punktowo w górnych partiach oraz pod wyraźnymi przełamaniami terenu zalegają deski śnieżne, które leżą na starym zmrożonym śniegu. Powodem nagromadzenia się depozytów o nie znacznej miąższości to ostatni opad śniegu połączony z wiatrem z północnego zachodu (ostatni opad był niewielki, stąd zawieszenie tendencji wzrostowej) Pokrywa na ogół mocno zmrożona szczególnie jej wierzchnie obszary. Prognozowany jest pogodny i mroźny dzień. Zagrożenie lawinowe nie powinno ulec zmianie.

Komunikat z: 2019-02-23 14:08
źródło: gopr.pl/lawiny/karkonosze

Aktualne zdjecia

zdjęcia z godziny: 14:00

Lista zamkniętych szlaków w Karkonoskim Parku Narodowym

  • zielony od grupy skalnej Pielgrzymy do Przełęczy Karkonoskiej,
  • czerwony przez Kocioł Łomniczki,
  • żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów,
  • zielony przez Łabski Kocioł w kierunku Śnieżnych Stawków do Rozdroża Pod Wielkim Szyszakiem,
  • niebieski od Domku Myśliwskiego do Samotni,
  • Odcinek żółty przez Biały Jar,
  • Odcinek szlaku niebieskiego - "Droga Jubileuszowa" na Śnieżkę
źródło: kpnmab.pl

Mapa zamkniętych szlaków w Karkonoskim Parku Narodowym


Zalecenia zimowe

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt

I stopień zagrożenia lawinowego (niski)

Dobre, bezpieczne warunki do wędrówek i narciarstwa. Pokrywa śnieżna jest stabilna i dobrze związana. Brak opadów przez dłuższy czas. Zejście lawiny jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym na pokrywę (np. grupa narciarzy) na bardzo stromych stokach. Możliwe jest przemieszczanie śniegu (zsuw) z minimalnym ryzykiem zasypania lub małe lawiny, które osiągają koniec stoku.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

Zalecane wyposażenie

Wyposażenie zimowe

Ważne adresy

Grupa Karkonoska GOPR
Horská služba ČR - informacje pogodowe
Informacja o zamkniętych szlakach - Karkonoski Park Narodowy

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.