Pogoda Śnieżka
Temp -9 ℃
Opady 0.1 mm/h
Cisn 1012.2 hpa
Wiatr 22 km/h
Kierunek NNW
dane z: 1970-01-01 00:30
Warunki pogodowe
1
Zagrożenie lawinowe
1
01 luty
wtorek
1
-9

02 luty
środa
1
-6

03 luty
czwartek
1
-7

04 luty
piątek
1
-4

05 luty
sobota
1
-6

06 luty
niedziela
1
-5

07 luty
poniedziałek
1
-6

08 luty
wtorek
1
-7

MET Norway

Komunikat pogodowy

Zagrożenie lawinowe występuje w żlebach kotłów polodowcowych, niszach terenowych oraz na stromych stokach powyżej górnej granicy lasu. W nocy i nad ranem spadek temperatury poniżej 0⁰ powoduje zamarzanie wierzchniej warstwy śniegu. Dodatnie temperatury w ciągu dnia prowadzą do roztopów, pokrywa staje się miękka. Możliwe jest pojawienie się płynnej wody wewnątrz pokrywy a ta może mieć wpływ na wystąpienie lawin mokrego śniegu.

W szczytowych partiach Karkonoszy w nocy spodziewane przelotne opady deszczu ze śniegiem, w niższych partiach samego deszczu. W ciągu dnia pogodnie, bez opadów. Temperatura w nocy i nad ranem od -1 do +1⁰C  w szczytowych partiach gór, w dzień od +2 do +4⁰C. W niższych partiach w nocy do +2⁰C, w dzień do +6⁰C.

Wiatr północno-zachodni i zachodni do 7m/s.

Warunki turystyczne na szlakach trudne. Rano możliwe oblodzenie szlaków, natomiast w późniejszych godzinch śnieg na szlakach mokry. Zalecamy używanie raczków i kijków turystycznych!

UWAGA!!!  W OKRESIE ZIMY PORUSZAMY SIĘ PO WYZNACZONYCH, OTYCZKOWANYCH SZLAKACH TURYSTYCZNYCH.

Lista zamkniętych szlaków dostępna na stronach:

https://kpnmab.pl/ostrzezenia

https://kpnmab.pl/warunki-na-szlakach-w-karkonosza...

Komunikat z: 2023-03-21 12:00
źródło: gopr.pl/lawiny/karkonosze

Aktualne zdjecia

zdjęcia z godziny: 15:00

Lista zamkniętych szlaków w Karkonoskim Parku Narodowym

źródło: kpnmab.pl

Kamery Szrenica (1361 m n.p.m.)

źródło: airmax.pl

Zalecenia

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

I stopień zagrożenia lawinowego (niski)

Dobre, bezpieczne warunki do wędrówek i narciarstwa. Pokrywa śnieżna jest stabilna i dobrze związana. Brak opadów przez dłuższy czas. Zejście lawiny jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym na pokrywę (np. grupa narciarzy) na bardzo stromych stokach. Możliwe jest przemieszczanie śniegu (zsuw) z minimalnym ryzykiem zasypania lub małe lawiny, które osiągają koniec stoku.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

data publikacji artykułu: