Pogoda Śnieżka
Temp 0 ℃
Opady 0 mm/h
Cisn 1019.7 hpa
Wiatr 14 km/h
Kierunek NNE
dane z: 2021-04-18 11:00
Warunki pogodowe
2
Zagrożenie lawinowe
2
19 kwiecień
poniedziałek
2
2

20 kwiecień
wtorek
2
4

21 kwiecień
środa
2
4

22 kwiecień
czwartek
2
1

23 kwiecień
piątek
2
-2

24 kwiecień
sobota
2
4

25 kwiecień
niedziela
2
1

26 kwiecień
poniedziałek
2
3

MET Norway

Komunikat pogodowy

 Zagrożenie lawinowe związane jest głównie z wiatrem który przetransportował i transportuje śnieg, odkładając go na strony zawietrzne w formie depozytów (poduszki śniegowe). Śnieg zostaje odłożony przede wszystkim pod przełamaniami terenu (tam gdzie z płaskiego terenu stok robi się stromy) oraz w zagłębienia terenowe żleby, jary znajdujące się na zboczach Kotłów polodowcowych i niektóre stoki powyżej górnej granicy lasu. W tych miejscach możemy się spodziewać zwiększonego zagrożenia lawinowego. Pokrywa śniegu starego jest głównie zbudowana z kryształów śniegu ziarnistego /zmetamorfizowanego / o różnych grubościach na którym jest odłożony śnieg przewiany /deska/ słabiej związany ze starym podłożem. Kolejny dzień niewielkich przelotnych opadów śniegu powyżej 900 mnpm, poniżej deszczu takie warunki będą się utrzymywać jeszcze do początku nadchodzącego tygodnia. Następnie znaczny wzrost temperatury powietrza oraz dużo przejaśnień,/ warunki wiosenne/.

Wyzwolenie lawin jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym, istnieje też możliwość lawin samoistnych na niektórych stromych stokach na których zalega większa ilością wcześniej odłożonego śniegu.

W najbliższych 24 h w partiach szczytowych Karkonoszy prognozowany jest wiatr głównie z kierunków północnych w porywach dochodzących do 10 m/s , temperatury  w okolicy zera.   Warunki turystyczne trudne. 

Informacje o zamkniętych szlakach na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Komunikat z: 2021-04-18 06:00
źródło: gopr.pl/lawiny/karkonosze

Aktualne zdjecia

zdjęcia z godziny: 11:00

Lista zamkniętych szlaków w Karkonoskim Parku Narodowym

źródło: kpnmab.pl

Kamery Szrenica (1361 m n.p.m.)

źródło: airmax.pl

Zalecenia

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

II stopień zagrożenia lawinowego (umiarkowany)

Warunki częściowo niekorzystne. Poruszanie się wymaga doświadczenia oraz umiejętności wyboru odpowiedniej trasy i oceny zagrożenia. Na stromych stokach pokrywa śnieżna jest średnio związana, a na pozostałych dobrze. Nie ma raczej zagrożenia schodzenia samorzutnie dużych lawin. Wyzwolenie lawiny jest przede wszystkim możliwe na stromych stokach.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

data publikacji artykułu: