Pogoda Śnieżka
Temp -9 ℃
Opady 0.1 mm/h
Cisn 1034.3 hpa
Wiatr 31 km/h
Kierunek NNE
dane z: 2020-03-22 11:00
Warunki pogodowe
2
Zagrożenie lawinowe
2
07 kwiecień
wtorek
2
5

08 kwiecień
środa
2
5

09 kwiecień
czwartek
2
8

10 kwiecień
piątek
2
4

11 kwiecień
sobota
2
7

12 kwiecień
niedziela
2
11

13 kwiecień
poniedziałek
2
8

14 kwiecień
wtorek
2
-1

MET Norway

Komunikat pogodowy

Kolejna mroźna noc i ciepły dzień. Za kluczowe miejsca zagrożone należy uznać stoki południowe gdzie ciężkie - mokre deski śnieżne zalegają na wciąż twardym podłożu. Szczególnie narażone będą wystawy nasłonecznione w drugiej części dnia ale także stoki wschodnie, bo zapowiadany jest tuż po wschodzie szybki wzrost temperatury. Śnieg w wyniku dziennych roztopów ma coraz więcej w sobie wilgoci, przesącza się ona powoli w głębsze partie pokrywy.

Zapowiada się kolejny bardzo słoneczny i jeszcze cieplejszy dzień oraz bardzo silny wiatr z kierunku południowego. Temperatury w ciągu dnia dodatnie nawet w szczytowych partiach gór.

Komunikat z: 2020-04-06 18:00
źródło: gopr.pl/lawiny/karkonosze

Aktualne zdjecia

zdjęcia z godziny: 20:00

Lista zamkniętych szlaków w Karkonoskim Parku Narodowym

Szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki (Kocioł pod Śnieżką) 
Szlak żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem w stronę Śnieżnych Kotłów
Szlak zielony od schroniska Pod Łabskim Szczytem
Szlak niebieski na Śnieżkę (Droga Jubileuszowa)
 Szlak żółty przez Biały Jar
Szlak zielony od górnej stacji wyciągu na Szrenicę do skrzyżowania ze szlakiem czerwony przy skałkach Trzy Świnki
Szlak niebieski od Domku Myśliwskiego do Samotni.
 
źródło: kpnmab.pl

Kamery Szrenica (1361 m n.p.m.)

źródło: airmax.pl

Zalecenia

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

II stopień zagrożenia lawinowego (umiarkowany)

Warunki częściowo niekorzystne. Poruszanie się wymaga doświadczenia oraz umiejętności wyboru odpowiedniej trasy i oceny zagrożenia. Na stromych stokach pokrywa śnieżna jest średnio związana, a na pozostałych dobrze. Nie ma raczej zagrożenia schodzenia samorzutnie dużych lawin. Wyzwolenie lawiny jest przede wszystkim możliwe na stromych stokach.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

data publikacji artykułu: