Pogoda Śnieżka
Temp -14 ℃
Opady 0.1 mm/h
Cisn 1024.2 hpa
Wiatr 23 km/h
Kierunek NW
dane z: 2021-01-16 13:00
Warunki pogodowe
2
Zagrożenie lawinowe
2
17 styczeń
niedziela
2
-14

18 styczeń
poniedziałek
2
-13

19 styczeń
wtorek
2
-9

20 styczeń
środa
2
-5

21 styczeń
czwartek
2
-4

22 styczeń
piątek
2
-4

23 styczeń
sobota
2
-8

24 styczeń
niedziela
2
-10

MET Norway

Komunikat pogodowy

W ostatnich 24 h spadło kolejne 15-20 cm śniegu przy udziale wiatru głównie z kierunków północnych. Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim w miejscach uformowania się depozytów nawianego śniegu, które powstały (i nadal powstają) pod wpływem ciągle wiejącego wiatru. Miejsca z większą ilością odłożonych depozytów śniegu to żleby, jary, zagłębienia terenowe (formacje wklęsłe) w kotłach polodowcowych i stromych stokach powyżej górnej granicy lasu  W tych miejscach nawiany śnieg  jest bardzo słabo związany ze śniegiem pochodzącym ze starszych opadów -  możliwe są  wystąpienia lawin średnich rozmiarów lub większych  zsuwów wywołanych samoistnie. Na niektórych zboczach zagrożenie może być podwyższone.

W ciągu najbliższej doby prognozowane są zanikające opady śniegu i wiatr dochodzący w porywach do 40 km/h z kierunków pólnocnych. Temperatury w  partiach szczytowych Karkonoszy mogą spaść w nocy do -10 stopni Celsjusza, w ciągu dnia będą się kształtować około -5 stopni.

Warunki turystyczne na najczęściej odwiedzanych szlakach dobre do górnej granic lasu, powyżej a w szczególności na wypłaszczeniach Karkonoszy, trudne miejscami bardzo trudne . Wiejący wiatr  tworzy zaspy, oraz zamieć śnieżna. Szlaki turystyczne biegnące przez Kotły polodowcowe gdzie przebiegają tory lawinowe są zamknięte.  Zaleca się używanie raczków przy wejściu na najwyższy szczyt - Śnieżkę, kijków oraz dobrego obuwia. Informacje o warunkach na poszczególnych szlakach turystycznych można uzyskać na stronie gopr.org.    

Informacje o zamkniętych szlakach na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Komunikat z: 2021-01-16 12:00
źródło: gopr.pl/lawiny/karkonosze

Aktualne zdjecia

zdjęcia z godziny: 13:00

Lista zamkniętych szlaków w Karkonoskim Parku Narodowym

źródło: kpnmab.pl

Kamery Szrenica (1361 m n.p.m.)

źródło: airmax.pl

Zalecenia

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

II stopień zagrożenia lawinowego (umiarkowany)

Warunki częściowo niekorzystne. Poruszanie się wymaga doświadczenia oraz umiejętności wyboru odpowiedniej trasy i oceny zagrożenia. Na stromych stokach pokrywa śnieżna jest średnio związana, a na pozostałych dobrze. Nie ma raczej zagrożenia schodzenia samorzutnie dużych lawin. Wyzwolenie lawiny jest przede wszystkim możliwe na stromych stokach.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

data publikacji artykułu: