Pogoda Kasprowy Wierch
Temp -3 ℃
Opady 1.4 mm/h
Cisn 1015.2 hpa
Wiatr 28 km/h
Kierunek NW
dane z: 2020-05-31 03:00
Warunki pogodowe
2
Zagrożenie lawinowe
2
01 czerwiec
poniedziałek
2
2

01 czerwiec
poniedziałek
2
2

02 czerwiec
wtorek
2
2

02 czerwiec
wtorek
2
2

03 czerwiec
środa
2
4

03 czerwiec
środa
2
4

04 czerwiec
czwartek
2
9

04 czerwiec
czwartek
2
9

MET Norway

Komunikat pogodowy

Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Na szlakach jest ślisko, mokro i błotniście (błoto w dużych ilościach zalega na Ścieżce nad Reglami, na odcinku między Doliną Chochołowską, a Lejową). Powyżej górnej granicy lasu w wielu miejscach nadal zalegają zmrożone płaty śniegu. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask) oraz umiejętności posługiwania się nim. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych  jest niski pułap chmur i mgła, które w znacznym stopniu ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie

Tatrzańskie stawy rozmarzają - lód jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać. Prosimy nie wchodzić na taflę lodu.
Komunikat z: 2020-05-31 00:00
źródło: tpn.pl

Lista zamkniętych szlaków w Tatrzańskim Parku Narodowym

Punkt Informacji Turystycznej przy Rondzie Jana Pawła II jest nieczynny do odwołania. Informacji udzielamy mailowo (infotur@tpn.pl) oraz telefonicznie (18 20 23 300) w godzinach 7.30 - 15.30. Schroniska wznowiły działalność z pewnymi ograniczeniami. O szczegóły należy pytać bezpośrednio obsługi schronisk. Transport konny na trasie Palenica Białczańska - Włosienica rozpoczął kursowanie (maksymalna ilość osób na wozie - 8). Kolej Rakoń w Dolinie Chochołowskiej wznowiła kursowanie. Centrum Edukacji Przyrodniczej jest zamknięte do odwołania. Wystawy w Wozowni oraz w Spichlerzu  ("Zamoyscy i ich dzieło") są zamknięte do odwołania.  Informacje o zasadach udostępniania dla turystyki pieszej Tatr Słowackich można znaleźć na stronie internetowej: http://tanap.sopsr.sk/navstevnici/
źródło: tpn.pl

Zalecenia

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

II stopień zagrożenia lawinowego (umiarkowany)

Warunki częściowo niekorzystne. Poruszanie się wymaga doświadczenia oraz umiejętności wyboru odpowiedniej trasy i oceny zagrożenia. Na stromych stokach pokrywa śnieżna jest średnio związana, a na pozostałych dobrze. Nie ma raczej zagrożenia schodzenia samorzutnie dużych lawin. Wyzwolenie lawiny jest przede wszystkim możliwe na stromych stokach.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

data publikacji artykułu: