Aktualne warunki pogodowe w Tatrach

Pogoda Kasprowy Wierch
Temp -4 ℃
Opady 0 mm/h
Cisn 1023.8 hpa
Wiatr 23 km/h
Kierunek SW
dane z: 2020-02-16 19:00
Warunki pogodowe
2
Zagrożenie lawinowe
2
21 luty
piątek
2
-8

22 luty
sobota
2
-6

23 luty
niedziela
2
-3

24 luty
poniedziałek
2
-8

25 luty
wtorek
2
-2

26 luty
środa
2
-4

27 luty
czwartek
2
-9

28 luty
piątek
2
-5

MET Norway

Komunikat pogodowy

Na szlakach zalega warstwa świeżego śniegu, który pokrył śnieg starszy, zmrożony. W wielu miejscach jest bardzo ślisko, a pod śniegiem może zalegać lód. Niski pułap chmur ogranicza widzialność, co w połączeniu ze świeżym opadem śniegu może być przyczyną pobłądzeń. Szlaki, zwłaszcza powyżej górnej granicy lasu, są w większości nieprzetarte. W miejscach wklęsłych (żlebach, depresjach) potworzyły się zaspy głębszego śniegu nawianego przez wiatr. Wybierając się w wyższe partie gór, należy posiadać duże doświadczenie górskie, odpowiedni sprzęt (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) i umiejętność posługiwania się nim oraz umiejętność oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. 

 
Komunikat z: 2020-02-20 12:00
źródło: tpn.pl

Lista zamkniętych szlaków w Tatrzańskim Parku Narodowym

Szlak zielony z Hali Gąsienicowej do Równi Waksmundzkiej jest zamknięty do odwołania z powodu prac związanych z usuwaniem powalonych drzew. W okresie od 1 grudnia do 15 maja zamknięte są  dla ruchu turystycznego następujące odcinki szlaków turystycznych: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku.
źródło: tpn.pl

Zalecenia

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

II stopień zagrożenia lawinowego (umiarkowany)

Warunki częściowo niekorzystne. Poruszanie się wymaga doświadczenia oraz umiejętności wyboru odpowiedniej trasy i oceny zagrożenia. Na stromych stokach pokrywa śnieżna jest średnio związana, a na pozostałych dobrze. Nie ma raczej zagrożenia schodzenia samorzutnie dużych lawin. Wyzwolenie lawiny jest przede wszystkim możliwe na stromych stokach.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.