Aktualne warunki pogodowe w Tatrach

Pogoda Kasprowy Wierch
Temp 0 ℃
Opady 0 mm/h
Cisn 1020.7 hpa
Wiatr 18 km/h
Kierunek NNW
dane z: 2019-04-21 18:05
Warunki pogodowe
1w
Zagrożenie lawinowe
1w
22 kwiecień
poniedziałek
1w
-2

23 kwiecień
wtorek
1w
-3

24 kwiecień
środa
1w
2

25 kwiecień
czwartek
1w
7

26 kwiecień
piątek
1w
8

27 kwiecień
sobota
1w
4

28 kwiecień
niedziela
1w
1

29 kwiecień
poniedziałek
1w
3

MET Norway

Komunikat pogodowy

W dolnych partiach Tatr opady deszczu powyżej 1600-1800 m opady mokrego śniegu. Pokrywa śnieżna wilgotna, możliwe małe lawiny w postaci zsuwów śnieżnych. Śnieg przepadający utrudniający poruszanie. Zagrożenie będzie wzrastać wraz ze wzrostem temp.w ciągu dnia.
Komunikat z: 2019-04-21 18:07
źródło: topr.pl

Zalecenia zimowe

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeżdzie w góry upewnij się co do panujących w nich warunkach i przygotuj zalcane wyposażenie. Pamiętaj o tym ze warunki w górach mogą się z godziny na godzinę pogorszyć. Zadzwoń do schoniska (schronisk) w których będziesz nocować i zapytaj o panujące na szlaku warunki. Jeśli nie posiadasz wymaganego i zalecanego sprzętu zorientuj się czy nie ma w okolicy wypożyczalni, w której możesz zaopatrzyć się w wymagany sprzęt.

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

I stopień zagrożenia lawinowego (niski)

Dobre, bezpieczne warunki do wędrówek i narciarstwa. Pokrywa śnieżna jest stabilna i dobrze związana. Brak opadów przez dłuższy czas. Zejście lawiny jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym na pokrywę (np. grupa narciarzy) na bardzo stromych stokach. Możliwe jest przemieszczanie śniegu (zsuw) z minimalnym ryzykiem zasypania lub małe lawiny, które osiągają koniec stoku.


W warunkach zimowych samotne wędrówki nie są zalecane. Wybierz się w góry z osobą nie mniej doświadczoną lub jesli jesteś sam zapytaj w schronisku o to czy ktoś nie będzie podążał tym samym szlakiem. Nie wahaj się zapytać o to czy osoba taka ma wymagany sprżet i doświadczenie.
Przenalizuj mapę i sprawdź szlaki poboczne, którymi będziesz mógł zejść niżej, jeśli warunki na szlaku są zbyt trudne, by kontynuować wędrówkę. W mijanych schroniskacj i innych punktach uczęszczanych przez turystów zawsze pytaj o warunki na szlaku, którym będziesz podążać.
Pamiętaj że obsługa schronisk jest zapracowana i nie zawsze orientuje się w warunkach na szlaku - ktoś, kto szedł nim godzinę wcześniej na pewno ma świeższe informacje.
Do przewidywanych czasów przejść dodaj w przypadku trudnych warunków 2 razy więcej czasu. (nawet przetarte szlaki mogą zostać zawiane, możesz mieć trudności ze znalezieniem szlaku, itp)

Zalecane wyposażenie

Jak się ubrać na zimowy trekking w górach
Co zabrać na zimową wędrówkę w górach

Ważne adresy

Horská záchranná služba
Topr - Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.