Sensacja w Zamku Książ w Wałbrzychu! W jednej z najstarszych komnat odkryto historyczne malowidła. Prawdopodobnie pamiętają one czasy renesansu.

Dekoracje odkryto podczas przygotowań do remontu Sali Krzywej. To jedna z najstarszych i najpiękniejszych komnat w Zamku Książ. Niestety, podczas drugiej wojny światowej jej wystrój został niemal całkowicie zniszczony przez nazistów.

Zabytkowe malowidła odkryto pod grubą warstwą tynku. Na ścianie z kominkiem widoczna jest polichromia przedstawiająca kotarę oraz monochromia drugiej. Stan zachowania polichromii pozwala przypuszczać, że dekoracje znajdują się na większości ścian. Urząd konserwatora zabytków planuje zdjąć tynki z okresu hitlerowskiego oraz jeszcze późniejsze warstwy farby i odkryć całą zachowaną polichromię.

Eksperci podejrzewają, że dekoracje mogą być renesansowe i pochodzić z XVI wieku. Dokładny wiek malowideł będzie znany po specjalistycznych badaniach fizyczno-chemicznych. W przyszłości zabytkowe polichromie zostaną odrestaurowane, a sala ma być udostępniona do zwiedzania.


Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

0 Komentarzy

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.